Aktualizované Milan Hanzel Správy Zo Slovenska

Ďalšia hlava "zoťatá": Pőtheová si písala s Kočnerom, tak končí. A to nie je všetko!

Soňa Pőtheová končí vo funkcii predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR stredajším hlasovaním.

Ilustračný obrázok k článku Ďalšia hlava "zoťatá": Pőtheová si písala s Kočnerom, tak končí. A to nie je všetko!
Zdroj: TASR

Plénum súhlasilo s návrhom na jej odvolanie, ktorý predložila vláda.

Správy neboli jediným prešľapom

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zdôraznila potrebu slobody tlače a ochranu zdroja novinárov. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) doplnil, že nové vedenie úradu by malo vykonať hĺbkový audit rozhodnutí doterajšieho vedenia. Medializovaná komunikácia Pőtheovej s Marianom K. podľa neho nie je jej jediný prešľap. Podotkol, že sa mala angažovať aj v kauze resocializačného zariadenia Čistý deň.

Hrozili vysokou pokutou

Odvolanie Pőtheovej odporučil vláde ľudskoprávny výbor po prerokovaní zistení verejnej ochrankyne práv. Dôvodom bol postup úradu pri získavaní informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v súvislosti so zverejnením nahrávky z kancelárie bývalého generálneho prokurátora. Úrad novinárom hrozil pokutou desať miliónov eur, pokiaľ nevyzradia zdroj, čím sa mali porušiť základné práva novinárov a slobody tlače.

Nebola nezávislá

Pőtheová podľa vlády nepostupovala nezávisle a podliehala vonkajším vplyvom, postup úradu mohol byť v prospech Mariana K., ktorý je obžalovaný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a pre ktorého Pőtheová v minulosti pracovala.

Vraj bežný postup

ÚOOÚ ešte vlani vyzval viaceré inštitúcie a subjekty na súčinnosť v súvislosti s nahrávkou z kancelárie bývalého generálneho prokurátora. So žiadosťou sa obrátil na Generálnu prokuratúru SR, Ministerstvo vnútra SR, políciu, ale aj server investigace.cz, ktorý zverejnil nahrávku ako Marian K. a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka inštalujú kameru v jeho kancelárii. ÚOOÚ tvrdil, že ide len o výzvu na súčinnosť a bežný postup.

Slová Remišovej

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) na stredajšom tlačovom brífingu po hlasovaní parlamentu skonštatovala, že Pőtheová namiesto toho, aby slúžila občanom, si písala s Marianom K. Pripomenula tiež, že Pőtheová novinárov šikanovala a vyhrážala sa im pokutou. „Časy, kedy na úradoch boli takíto ľudia, musia skončiť,“ dodala. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vníma návrh na odvolanie Pőtheovej ako odkaz, že ak sa inštitúcie, ktoré majú slúžiť ochrane základných práv a slobôd, spreneveria, táto vláda vie k tomu zaujať principiálny postoj.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM