Zo zahraničia

Nahnevaný Zelenskyj: Invázia Rusov môže za smrť DESAŤTISÍCOV delfínov!

Vojna u našich východných susedov spôsobila ekologickú katastrofu nevídaných rozmerov. Zelenskyj hovorí o takzvanej "ekocíde".

Ilustračný obrázok k článku Nahnevaný Zelenskyj: Invázia Rusov môže za smrť DESAŤTISÍCOV delfínov!
Zdroj: YouTube.com/UNITED24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil v stredu Rusko zo spáchania tzv. ekocídy, a to pre skazu, akú invázia napáchala vo voľnej prírode na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Desaťtisíce mŕtvych delfínov

Na brehy Čierneho mora podľa Zelenského vyplavilo tisícky uhynutých morských cicavcov vrátane desaťtisícov delfínov. „A to je len malá časť z ničivých následkov (vojny),“ povedal. „Ruská vojna má obrovský dosah na prírodu v našej krajine,“ dodal a odsúdil ruskú „ekocídu na Ukrajine“.

Na vládnej platforme United24, zameranej na získavanie darov pre Ukrajinu, Zelenskyj zverejnil správu o situácii v prírodnej rezervácii Tuzlovské lagúny v Odeskej oblasti.

„Odhadujeme, že v dôsledku vojny uhynulo prinajmenšom 50-tisíc delfínov,“ tvrdí v nej Ivan Rusev, výskumný pracovník rezervácie. Dodáva, že to je zhruba 20 percent z celkového počtu delfínov v Čiernom mori.

Prečítajte si tiež

Problémové sonary

Mnoho vedcov vrátane Ruseva obviňujú z tejto tragédie sonary ruských bojových lodí. Pomocou sonarov dokážu identifikovať nepriateľské ponorky aj na veľkú vzdialenosť. Pre mnoho morských cicavcov však spôsobujú v ich prostredí nadmerný hluk, ktorý môže mať fatálne následky.

Rusev ešte v auguste odhadoval v rozhovore pre AFP úbytok čiernomorskej populácie delfínov spôsobený inváziou na asi dve percentá (5-tisíc uhynutých zvierat).

AFP pripomína, že v Čiernom mori žili v 20. storočí približne dva milióny delfínov; k ich úbytku však prispeli rybolov a znečistenie. V roku 2020 ich tam podľa prieskumu bolo už len približne 250-tisíc.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM