Webnoviny - Svet

Daniari nevylučujú problémy s portálom aj napriek opatreniam

WEBNOVINY.SK

Daňové priznanieFoto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Daňové riaditeľstvo SR má pre prípadné problémy s internetovým portálom pripravené aj alternatívne riešenie, a to vo forme offline aplikácie pre podávanie daňových priznaní. Daňová správa však vykonala viacero opatrení s cieľom predísť problémom s prevádzkou jej internetového portálu, ktoré sa vyskytli vlani. Vykonané opatrenia sú však podľa námestníka Daňového riaditeľstva (DR) SR Martina Lejtricha krátkodobé a nie je možné úplne vylúčiť prípadné výpadky portálu. „Opatrenia, ktoré sme prijali, sú krátkodobé a sú relatívne operatívne, to znamená, že možnosť výpadku tu vždy existuje a nedá sa úplne vylúčiť. Budeme sa snažiť, aby tá možnosť bola čo najmenšia,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii Lejtrich.

Generálny riaditeľ DR SR Miroslav Mikulčík pripúšťa, že slovenská daňová správa zaostáva v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie v oblasti elektronizácie a proklientského prístupu. Súčasný stav je podľa námestníka DR SR Martina Lejtricha dôsledkom aj pozastaveného strategického rozvoja portálu v rokoch 2006 až 2010. Koncepčné riešenie elektronickej komunikácie daňovej správy pripravuje súčasné vedenie DR SR v rámci programu zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov pod názvom UNITAS.

V minulom roku zaznamenal daňová správa takmer 30-percentný nárast počtu užívateľov a priemerná denná návšteva portálu prekročila 11 tisíc subjektov. Podľa predstaviteľov daňového riaditeľstva rastúci trend počtu návštevníkov portálu pokračuje aj v tomto roku. Daňovníci budú mať možnosť vyplniť si všetky tlačivá daňových priznaní k dani z príjmov za minulý rok prostredníctvom aplikácie sprístupnenej na portály DR SR už koncom tohto týždňa. Aplikácia na vyplnenie tlačív na internete umožňuje používateľom vyplniť daňové priznanie prostredníctvom interaktívneho webového formulára a jeho tlač vo forme, ktorá je v súlade so vzorom tlačiva vydaného Ministerstvom financií SR. Webové formuláre tlačív majú zapracované aj riadkové kontroly a rovnako obsahujú aj funkciu dosadenia odporúčanej hodnoty. Okrem tlače dokumentu umožňujú import a export údajov do súboru formátu XML. Povinnosť podať daňové priznanie za minulý rok majú do konca marc všetci daňovníci, ktorých zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli 2 012,85 eura. Daňovníci si pri podávaní daňových priznaní môžu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane za minulý rok vo výške 4 025,70 eura, ak ich základ dane je rovný alebo nižší ako 15 387,12 eura. Právnické osoby a v tomto roku už aj fyzické osoby majú pritom možnosť do konca marca správcovi dane oznámiť posunutie lehoty na podanie daňového priznania a v novej lehote aj daň zaplatiť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM