Webnoviny - Svet

Daniel Lipšic odchádza z KDH

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – Podpredseda KDH a poslanec NR SR Daniel Lipšic odchádza zo strany, informáciu priniesol denník SME.

Spolu s ním by mala opustiť rady kresťanských demokratov aj poslankyňa Jana Žitňanská.

Podľa SME by mali svoj odchod oznámiť dnes popoludní na tlačovej konferencii.

Daniel Lipšic nevylúčil, že založí vlastnú stranu, no zatiaľ hovorí iba o tom, že pracuje na novej vízii pre pravicového voliča.

Poslanec Radoslav Prochádzka už pred niekoľkými dňami avizoval, že ostane členom KDH. "Zostávam členom hnutia a neodchádzam do nového projektu. Či vôbec nejaký vznikne, neviem posúdiť, ani sa tým v tejto chvíli nezaoberám,“ povedal Procházka pre agentúru SITA.

S Lipšicom nepôjde ani Richard Rybníček, pretože nechce vstúpiť do veľkej politiky, ale chce sa venovať Trenčínu, kde je primátorom. Daniel Lipšic údajne oslovil aj viacerých nespokojných predstaviteľov SaS medzi nimi Daniela Krajcera a Juraja Miškova.

Daniel Lipšic sám nemôže zabezpečiť päťpercentné preferencie, ak by založil vlastnú stranu, myslí si to analytik Ján Baránek.

Ako povedal Baránek pre agentúru SITA, Lipšic mal síce v KDH najviac preferenčných hlasov, ale gravitácia jeho voličov je taká, že sám nemôže spraviť päť percent.

"Keby to tak bolo, KDH by nemalo 8,5, ale 13,5 percentnú podporu. Teda jeho voličská príťažlivosť má hranice,“ povedal s tým, že keď bola Iveta Radičová v SDKÚ-DS, strana mala 15 percent, keď odišla, tak sa to v SDKÚ-DS prejavilo.

"Podpora Lipšica sa na KDH môže prejaviť tak, že KDH padne na päť percent. Napriek tomu má Lipšic istú východiskovú pozíciu. Môže začať na troch percentách a môže stúpať ako Obyčajní ľudia,“

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM