Webnoviny - Svet

Daviesova deviatka zaplavila RFK Stadium

WEBNOVINY.SK

WASHINGTON 15. októbra (WEBNOVINY) – Ešte minimálne týždeň strávi v opatere lekárov útočník americkej futbalovej reprezentácie Charlie Davies, jeho stav je po utorkovej dopravnej nehode stabilizovaný. Rekonvalescencia vážnych zranení tváre, končatín a vnútorného orgánu bude trvať o poznanie dlhšie – podľa odhadov lekárov pol roka až rok. Dvadsaťtriročný zakončovateľ prirodzene chýbal na hrote zostavy USA v stredajšom záverečnom zápase kvalifikácie majstrovstiev sveta 2010 s Kostarikou (2:2), jeho spoluhráči a ani diváci však na neho nezabudli. symbolicky v 9. min. duelu sa časť tribún washingtonského RFK Stadium zmenila na bielu záplavu transparentov s číslom 9, ktoré patrí 23-ročnému hráčovi francúzskeho Sochaux. „Drž sa, Charlie,“ odkazoval jeden z nápisov v hľadisku, ktoré sa v 9. min na chvíľu zahalilo do oparu z dvoch dymovníc. S myšlienkou podporiť Daviesa prišla fanúšikovská skupina Baltimore Brigade. Iný spôsob vymyslel Daviesov reprezentačný spoluhráč Jozy Altidore, ktorý vyzval na sociálnej sieti Twitter priaznivcov, aby poslali Charliemu e-mail.

Davies bol účastníkom havárie, ktorá si vyžiadala jednu obeť na živote. V utorok v skorých ranných hodinách ho do nemocnice vo Washingtone priviezli s viacnásobnými fraktúrami tvárových kostí, zlomeninou dvoch kostí pravej nohy a ľavého lakťa a roztrhnutým močovým mechúrom a okamžite ho operovali. Lekári vyjadrili nádej, že vzhľadom na fyzickú kondíciu sa futbalista rýchlo vystrábi, hoci nevylúčili, že bude potrebovať ďalšie chirurgické zákroky najmä na tvári a lakti. Úplné vyliečenie však môže trvať aj 12 mesiacov, čo pre 23-ročného hráča pravdepodobne znamená koniec sna o účasti na budúcoročných majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike (11. júna – 11. júla 2010), kam sa USA kvalifikovali. Davies pravdepodobne nenesie za nehodu zodpovednosť, bol iba pasažierom auta riadeného mužom s utajovanou identitou, ktorého tiež hospitalizovali. Haváriu neprežila ďalšia spolujazdkyňa – 22-ročná Ashley Robertová. Žiadne iné vozidlo nebolo účastníkom havárie na diaľnici na washingtonskom predmestí Virginia. Podľa polície auto narazilo do kovových zvodidiel a roztrhlo sa na dve polovice. Daviesa prijali vo vážnom, ale stabilizovanom stave. Prioritne zašili poškodený mechúr a následne mu chirurgicky zaviedli dve titánové výstuže zlomených kostí pravej nohy.

Rodák z Manchestru v New Hampshire nastúpil v základnej zostave USA v sobotňajšom zápase kvalifikácie MS 2010 v rámci zóny CONCACAF proti Hondurasu, na ihrisku v San Pedro Sula strávil 78 minút a prihral na jeden gól. Američania si víťazstvom 3:2 zabezpečili postup na záverečný turnaj. Nič na tom nezmenil ani výsledok 2:2 stredajšieho duelu s Kostarikou.

SITA, AFP, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM