Monika Hanigovská Regióny

Dedinka pri Trnave skrýva lákadlá: Kaštieľ na francúzsky spôsob, les aj dom spisovateľa

Kúsok pri Trnave leží zaujímavá dedinka, ktorá sa vie popýšiť množstvom zaujímavostí. Nechajte sa do nej zlákať a prežite v nej zaujímavý deň.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka pri Trnave skrýva lákadlá: Kaštieľ na francúzsky spôsob, les aj dom spisovateľa
31
Galéria

Neďaleko od Trnavy sa nachádza obec Budmerice. Cesta autom do tejto malebnej dedinky od nášho mesta trvá len približne 20 minút. Obec a jej okolie ponúka množstvo zaujímavosti, ktoré stoja za navštívenie. Posúďte sami.

Aby pripomínal francúzske zámočky…

Azda najväčším lákadlom je samotný kaštieľ, ktorý je momentálne v pôsobnosti Ministerstva kultúry. Tento skvost dal postaviť v roku 1889 gróf Ján Pálffy so svojou šestnásťročnou manželkou Alžbetou Schlippenbachovou.

Remeselníci podľa pokynov renesančných predlôh – a to v podobe vtedajších francúzskych vzorových zámkov, vytvorili tento nápadný a oku lahodiaci kaštieľ. Aj dnes môžeme obdivovať zachytenú renesanciu, zhmotnenú do veľkého množstva všakovakých vežičiek, či napríklad štítových vikierov. Obdivovať sa však dá z každej strany, akosi vždy inak.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Pohodlné lavičky, stojace pred kaštieľom môžu poslúžiť návštevníkom nielen ako „čakacie miesto“ na prehliadku počas otváracej doby, ale dokážu vytvoriť priestor aj pre nerušené obdivovanie tohto malého – veľkého skvostu, zastavaného do samotného lona prírody. Objekt je síce menší v porovnaní s prevažne rozľahlými francúzskymi zámočkami ale zato veľký na Slovensku vo svojej nevšednosti a kráse.

Kaštieľ bol v roku 1945 skonfiškovaný česko-slovenskou vládou pri obývaní posledného budmerického grófa Pavla. Pričom bol obnovený nedávno, len v minulom roku.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Znárodnené exponáty

Kaštieľ ponúka niekoľko miestností zariadených všakovakými predmetmi, ktoré boli napríklad súčasťou Domova slovenských spisovateľov ale aj zbierkami zo SNM-Múzea Červený Kameň. Spestriť si tak prechádzku v okolí exteriéru kaštieľa, môžete aj vydarenou zbierkou samotných exponátov v jeho útrobách. Jedná sa však o rôzne znárodnené exponáty zo zvozov Národnej kultúrnej komisie z opustených a znárodnených šľachtických sídel po druhej svetovej vojne.

Obdivovať tak môžete napríklad dobový nábytok, obrazy, či veľké vázy z čínskeho porcelánu, ku ktorým vám na mieste podľa odborného výkladu napríklad povedia, že takéto kúsky boli v minulosti veľmi cenené. Ich hodnota sa v tak v dávnej dobe určovala nielen podľa veľkosti ale aj množstva – sérií, pretože materiál bol krehký a nie všetky objednávky prišli k zákazníkovi kompletné.

Kaštieľ však neponúka len zaujímavú odbornú prehliadku. Samotná vnútorná architektúra stavby dokáže taktiež nadchnúť nejedného návštevníka. Zaujímavé architektonické vnútorné kulisy patria napríklad do hľadáčika svadobných fotografov a to v prípade fotografovania svadobných portrétov.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Anglický park, lúka aj les

Okrem obdivovania vonkajšej stavby kaštieľa, či zaujímavej expozície, si môžete dopriať pohodlnú prechádzku, ktorá je vhodná aj pre najmenších turistov. V ponuke nájdete anglický park, ďalej veľkorysý priestor po ľavej strane, kúsok za zámkom v podobe akejsi lúky a zaujme aj neďaleký les.

Foto: Monika Hanigovská / Zdroj: Dnes24.sk

Počas nedávnej návštevy našej redakcie sme tak zaznamenali milovníkov túr aj cyklistov rôznych vekových skupín, či niekoľko športových kočíkov. Prevažná časť rekreantov si to zamierila rovno do neďalekého lesa. Jazda v ňom, či samotná prechádza je príjemná vďaka pomerne nenáročnému terénu. Okolie anglického parku, či samotná spomínaná lúka zasa lákala návštevníkov nielen na príjemné vysedávanie na lavičkách pred kaštieľom, ale aj na relaxáciu v tráve.

Počas návštevy kaštieľa v Budmericiach môžete mať šťastie a na spomínanej lúke môžete stretnúť početné stádo kôz, ktoré sa dá pozorovať v pomerne blízkej vzdialenosti.

Zdroj: TASR

Kostol, dom spisovateľa aj tzv. Budmerická izbička

V obci Budmerice sa nachádza niekoľko ďalších zaujímavostí, ktoré stoja za navštívenie. V dedinke nájdeme napríklad rímskokatolícky kostol zasvätený Povýšeniu sv. Kríža. Ako uvádza obec na svojom webe, po stranách hlavného oltára sú umiestnené barokové sochy sv. Petra a sv. Pavla z 1. polovice 18. storočia, pričom vpravo od hlavného oltára, na bočnom oltári je olejomaľba sv. Jána Nepomuckého z roku 1801 od umelca G. Schneidera.

Zaujímavým historickým prienikom, ktorý sa viaže k tejto stavbe je tzv. Rákociho povstania z roku 1705, kedy bol objekt poškodený a v roku 1718 až 1736 si vyžiadal prestavbu. V tomto kostole môžu veriaci ale aj návštevníci obdivovať aj pamätnú tabuľu k návšteve sv. Otca Jána Pavla II. na Slovensku, keď prechádzal touto obcou.

Zdroj: TASR

V dedine tiež môžete prejsť okolo domu spisovateľa a historika Pavla Dvořáka. Objekt je dnes pamiatkovo chránený, pričom získal v roku 2015 cenu za príkladnú obnovu v Budmericiach.

Ďalšou zaujímavosťou je tzv. Budmerická izbička. Jedná sa o spoločnú zbierku obyvateľov, ktorý do nej prispievajú a prinášajú historické predmety spájajúce sa so samotnou obcou. Nájdete v nej napríklad krásne vyšívané ľudové kroje, nábytok, hračky, početné výšivky a rôzne domáce potreby tej doby a tiež množstvo iných zaujímavých predmetov.

Ďalšie zaujímavosti nájdete v našej priloženej fotogalerii.

FOTO: Takéto  lákadlá ukrýva neďaleká dedinka pri Trnave
31
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie