Webnoviny - Svet

Deň D: V Nitre proti gorilám protestovala hŕstka ľudí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Protest Gorila sa na bratislavskom Námestí slobody začal o 16:00 za účasti približne tristo ľudí.

Námestím sa ozývajú piesne Karla Kryla, z pódiá sa zatiaľ k zhromaždenému ľudu prihovárajú najmä organizátori protestov.

Pred protestujúcich by však mali predstúpiť aj predstavitelia politických strán SaS, 99% – občiansky hlas, KSS, SDĽ, Strana Slobodné Slovo Nory Mojsejovej a Obyčajní ľudia. „Každý dostane maximálne päť minút a nech ľudia sami zhodnotia, či ich presvedčili, alebo nie,“ povedal jeden z organizátorov Peter Pčolinský.

Na pódiu by sa mal objaviť aj Hördur Torfason, jedna z hlavných tvárí revolúcie na Islande, ktorá viedla k pádu tamojšej vlády a tvorbe novej ústavy. „Politici a podnikatelia sa stávajú najlepšími priateľmi, a to je nebezpečné,“ uviedol dnes médiám s tým, že na Islande riešili pred tri a pol rokom podobnú situáciu, a dnes je ich expremiér postavený pred súd.

Približne o 17:30 by sa mal začať pochod smerom na Račianske mýto, Šancovu, Trnavské mýto, Karadžičovu, Dostojevského rad, Šafárikovo námestie, Štúrovu a Námestie SNP.

Obrazom: Deň D v uliciach Bratislavy

V Nitre hodili do rieky Morenu s tvárami politikov

Budúci týždeň padnú v Gorile prvé obvinenia, tvrdí Nicholson Na budúci týždeň budú vznesené prvé obvinenia v kauze Gorila. Na dnešnom proteste Gorila to viac ako tisícke protestujúcich ľudí povedal kanadsko-slovenský investigatívny novinár Tom Nicholson, ktorý vraj má takúto informáciu z dobre overeného zdroja z polície.

Polícia podľa Nicholsona disponuje takými dôkazmi, vďaka ktorým už kauzu nebude možné zamiesť pod koberec. „Podľa mojich informácií sú takéto informácie nazhromaždené, ale zároveň vedeli, že ak to má vyjsť týždeň pred voľbami, budú spochybnení, lebo ľudia by hovorili, že je to Lipšicova volebná kampaň,“ reagoval Nicholson.

Kto bude obvinený, novinár neprezradil. Obmedzil sa na konštatovanie, že to bude zamestnanec štátu a nie finančnej skupiny.

Investigatívny novinár zároveň sľúbil, že svoj prvý blog o Gorile napíše už v nedeľu. Pred voľbami informácie o kauze nechcel zverejňovať, pretože sa obával zneužitia takýchto informácií.

Nicholson sa rozhodol písať o Gorile blogy po tom, ako Aliancia fair-play pre neho začala organizovať finančnú podporu. Tá má zabezpečiť, aby sa Nicholson, ktorý je momentálne na voľnej nohe, mohol kauzou zaoberať aj ďalej. Približne 20 ľudí dnes prišlo na druhý protest Gorila v Nitre. Organizátori na Svätoplukovom námestí rečnili zhruba hodinu, potom odznela štátna hymna a na záver hodili do rieky Nitry Morenu s tvárami politikov.

Nízka účasť organizátorov protestu neprekvapila. „Vôbec sa nečudujem, že je nižšia účasť, pretože v Bratislave je organizátor islandskej revolúcie Hördur Torfason, čiže je to veľký ťahák, hlásili sa autobusy aj z Vrábeľ či Levíc, že idú do Bratislavy. My sme spokojní aj s tou účasťou, ktorá tu je,“ povedal organizátor Peter Meňhart.

Protesty Gorila budú podľa neho pokračovať aj po voľbách, a to aj vtedy, keď na ne príde jeden človek. Okrem toho by chceli organizovať diskusie za okrúhlym stolom v prenajatých priestoroch. Nad založením občianskeho združenia organizátori neuvažujú.

„Myslím si, že každý vie vystupovať za seba ako občan a dá sa fungovať aj ako neformálne združenie. Ja nechcem už ani jedno euro dať tomuto štátu za kolok, ktorý by išiel na registráciu občianskeho združenia,“ povedal Meňhart. Na záver vyzval médiá, aby informovali o revolúcii na Islande, ktoré viedla k pádu tamojšej vlády a tvorbe novej ústavy.

Všetci dnešní organizátori sa podieľali aj na organizácii prvého protestu Gorila v Nitre, na ktorom vystúpili aj politici – primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár či bývalý kandidát na primátora Nitry Radúz Sedlár, ktorého oficiálne podporovala Strana patriotov.

Protest vtedy organizoval Samuel Búš, ktorý sám za Stranu patriotov kandidoval do mestského zastupiteľstva v Nitre. „Pokladám to za prešľap od Sama, že ich pustil na tribúnu,“ povedal Meňhart. Búš dnes na akciu neprišiel.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM