Webnoviny - Svet

DEŇ ŽIEN: Storočný boj za rovnosť pohlaví pokračuje

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Svet si dnes pripomína okrúhle sté výročie Medzinárodného sviatku žien. Európski poslanci pri tejto príležitosti diskutovali o pretrvávajúcich problémoch v oblasti diskriminácie žien a hľadali nástroje na odstránenie ich chudoby a jej následkov. Tri uznesenia, ktoré schválilo plénum, vyzdvihujú pozitívny vplyv rovnosti žien a mužov na hospodársky rast. Poukazujú tiež na potrebu boja proti chudobe žien a venujú pozornosť snahe o zmierňovanie nerovností v oblasti zdravia.

Postavenie žien v Európe

Aj keď sa Európa podľa predsedu EP Jerzyho Buzeka zmenila a v porovnaní s inými časťami sveta môže byť na seba hrdá, stále nie sme na konci cesty. „V Európskom parlamente je príliš málo žien, 35 percent jednoducho nestačí,“ vyhlásil Buzek a vyzval členské štáty na prijatie potrebných rozhodnutí a právnych úkonov, ktoré by pomohli zvýšiť zastúpenie žien v politike nielen na úrovni EÚ, ale aj členských štátov, kde je situácia ešte horšia. EP v uznesení reaguje na výročnú správu komisie o rovnosti žien a mužov v EÚ. Zdôrazňuje potrebu zníženia rozdielu pri odmeňovaní dvoch pohlaví a podporuje snahy zamerané na zvýšenie zamestnanosti žien a ich väčšie zastúpenie v riadiacich pozíciách. Pozornosť venuje aj otázke zariadení starostlivosti o deti a možnostiam rodičovskej dovolenky.

Ženy šéfky

Platové rozdiely medzi mužmi a ženami predstavujú v EÚ priemerne 18%, v niektorých členských štátoch 25% a v jednom z nich dokonca 30%. Poslanci Európskeho parlamentu preto vyzývajú členské štáty na dôslednú implementáciu právnych predpisov stanovujúcich zásadu rovnakého platu za rovnakú prácu a apelujú na Európsku komisiu, aby na zdráhajúce sa krajiny uvalila sankcie.V súčas­nosti majú len tri percentá väčších podnikov na svojom čele ženu. To sa podľa poslancov musí zmeniť. Uvádzajúc príklad Nórska, Španielska a Francúzska uznesenie vyzýva členské štáty na prijatie účinných opatrení. Napríklad prijatie kvót, ktoré by zabezpečili ženám pomernejšie zastúpenie na vedúcich postoch, v dozorných radách a iných orgánoch väčších spoločností. Rovnaká výzva sa týka aj verejnej sféry. Parlament navrhuje stanovenie záväzných cieľov, ktoré by zabezpečili rovnaké zastúpenie žien a mužov v politických funkciách, a to na všetkých úrovniach od komunálnej až po európsku.

Slovenské ženy si uctili muži z ministerstva obrany

Fotografie zamestnankýň ministerstva obrany s textom „8. marec. Všetko najlepšie! Vaši kolegovia z ministerstva obrany a ozbrojených síl“ umiestnili na vstupné dvere do areálu rezortu muži z rezortu. Týmto gestom si pripomenuli sviatok svojich kolegýň. „Na sviatok žien by sme nemali zabúdať. Preto oceňujem, že muži z ministerstva prišli s nápadom takýmto spôsobom poďakovať ženám,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko.

Na ministerstve obrany a jemu podriadených organizáciách pracuje 686 žien

Takmer polovica z nich má vysokoškolské vzdelanie, no zastávajú iba 17 percent riadiacich funkcií. Počty sú vyrovnané iba na niektorých pracoviskách, jedným z nich je Kancelária ministra obrany, kde ženy tvoria polovicu všetkých riadiacich pracovníkov. „Som rád, že práve na tomto úseku je takáto situácia. Navyše všetky ženy, ktoré pracujú v Kancelárii ministra obrany, odvádzajú veľmi kvalitnú prácu,“ podotkol Galko. Zároveň zdôraznil, že prácu žien v rezorte, ktorý je prirodzene mužskou doménou, si nesmierne cení. Informáciu agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf.

Turecká vláda už začala podnikať kroky na zastavenie zabíjania žien zo cti, ktoré je najmä vo vidieckych oblastiach dosť časté.Foto: SITA, APTisíce žien v Turecku protestovali proti násiliu voči ženskému pohlaviu

Tisíce tureckých žien vyšli v utorok do ulíc, aby pri príležitosti Medzinárodného dňa žien odsúdili násilie proti ženám v Turecku. Centrom Ankary pochodovalo asi 2000 žien, ktoré žiadali prísnejšie zákony na ochranu ženského pohlavia a protestovali najmä proti vraždám zo cti. Demonštrácie sa uskutočnili aj v ďalších mestách vrátane Istanbulu. Protesty zorganizovali feministické a ženské organizácie operujúce v krajine.

Turecká vláda už začala podnikať kroky na zastavenie zabíjania žien zo cti, ktoré je najmä vo vidieckych oblastiach dosť časté. Podľa starých tradícií môže ženu zabiť mužský člen jej rodiny v prípade, že ohrozila česť príbuzných. Ženu môže jej príbuzný zabiť, ak utiekla s milencom, ale dokonca aj vtedy, ak bola znásilnená alebo sa rozprávala s neznámym mužom. V roku 2010 takto prišlo o život 217 žien.

Ilustračné foto SITA, APProtestovali i Palestínčanky

Stovky palestínskych žien žiadali jednotnosť svojho národa a ukončenie izraelskej okupácie. V Gaze asi 500 žien mávalo vlajkami a pochodovalo centrom mesta. Demonštrantky volali tiež po rovnosti a spravodlivosti pre palestínske ženy. Aktivistky navrhovali ukončenie rivality medzi dvoma palestínskymi politickými hnutiami Hamás a Fatah. Pri príležitosti stého výročia ženského sviatku sa konali paralelné protesty aj na viacerých miestach okupovaného Západného brehu Jordánu. Ženské aktivistky plánujú v utorok demonštrácie aj v Tel Avive.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM