Správy

Deti chodia lyžovať: Dotáciu na lyžiarsky kurz získalo doteraz približne 270 000 žiakov

Štát poskytol dotáciu na lyžiarske kurzy v rokoch 2016 až 2018 približne 270 000 žiakom z celého Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Deti chodia lyžovať: Dotáciu na lyžiarsky kurz získalo doteraz približne 270 000 žiakov
Zdroj: TASR

Priniesli približne 1 350 000 štátom zaplatených prenocovaní v ubytovacích zariadeniach, čo je podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) veľkou podporou pre cestovný ruch.

„Je to kombinácia opatrenia, ktoré na jednej strane pomáha ľuďom, ale na druhej strane výrazne pomáha slovenskému cestovnému ruchu. Spolu so SNS uvažujeme, ako ďalej podporiť cestovný ruch,“ uviedol Fico vo štvrtok počas návštevy lyžiarskeho kurzu pre školy v stredisku Salamandra Resort v obci Hodruša–Hámre v okrese Žarnovica s tým, že by napríklad mohlo ísť o turistické poukazy pre slovenské zariadenia.

Nastavené na pokrytie nákladov kurzu

„Najviac sa ale teším z toho, že dnes nie je rozdiel, či rodičia dieťaťa majú, alebo nemajú peniaze, pretože sme sa snažili nastaviť tých 150 eur tak, aby to pokrylo všetky náklady,“ podotkol premiér na margo dotácií s tým, že už teraz sa toto opatrenie zavedené v roku 2016 ukázalo ako veľmi úspešné. Fico zároveň pripustil, že v budúcnosti by takýmto spôsobom mohli byť dotované aj plavecké výcviky pre žiakov.

„Zaoberáme sa možnosťou rozšíriť tieto akcie aj na plavecký výcvik, lebo potrebujeme zvýšiť pohybovú kultúru na školách, podchytiť deti,“ dodala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS). Kurzy by podľa nej boli vhodné už na prvých stupňoch základných škôl.

Cieľom 150-eurovej dotácie na jedného žiaka je podľa Lubyovej dať možnosť absolvovať lyžiarsky výcvik všetkým deťom, ktoré majú oň záujem. „V minulom roku sa na tento účel vyčlenilo 14,3 milióna eur a podporilo sa 95 000 detí na Slovensku. Tento rok to bude tiež zhruba 14 miliónov eur a bude to okolo 90 000 detí,“ ozrejmila ministerka. Opatrenie má prispieť ku skvalitneniu pohybovej kultúry žiakov. Najnovšie podľa jej slov nemusí ísť iba o lyžiarsky výcvik, ale aj snoubordový či kombinovaný.

Dotácie na kurzy si pochvaľujú

Dotácie na lyžiarske kurzy si pochvaľuje aj riaditeľka Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom Drahomíra Hanzlíková. Práve žiaci siedmeho ročníka z tejto školy aktuálne v stredisku lyžujú. „Táto možnosť je veľmi vítaná nielen pre nás a rodičov, ale najmä pre deti, pretože si môžu rozvíjať svoje pohybové nadanie,“ zhodnotila s tým, že kurzy majú aj socializačný rozmer. Lyžiarske výcviky boli na tejto škole kedysi sporadické, po zavedení dotácií ich podľa Hanzlíkovej organizujú každý rok.

O pozitívach v súvislosti s opatrením hovorí aj majiteľ malého rodinného penziónu vo Vyhniach Dušan Majsniar. Aj keď je hlavná lyžiarska sezóna, záujem zo strany jednotlivcov o ubytovanie podľa jeho slov nie je až taký veľký. „Toto nám to ale vykryje. Teraz robíme dva turnusy, čiže dva týždne máme obsadené kurzmi,“ skonštatoval Majsniar.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM