Webnoviny - Svet

Detský ombudsman bude, dostal aj podporu z parlamentu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky Renáta Zmajkovičová podporila iniciatívu Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) stať sa „detským ombudsmanom“ a zastrešiť tak inštitucionálne komplexnú ochranu práv detí.

Zmajkovičová to uviedla dnes pre agentúru SITA po stretnutí s výkonným riaditeľom Slovenského národného strediska pre ľudské práva Jurajom Horváthom, ktorý varoval pred tretím a neželaným napomenutím OSN za nesplnenie jej odporúčaní na zvýšenie ochrany práv detí.

Slovensko by malo plniť medzinárodné záväzky

Horváth kriticky hodnotil, že Slovensko si neplní medzinárodné záväzky zriadiť pod jednou strechou nezávislú inštitúciu na komplexnú ochranu práv detí, tzv. „ombudsmana pre práva detí“.

Horváth pre agentúru SITA zdôraznil, že najlepším rozhodnutím bude poveriť ochranou detí Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. „Stredisko ako inštitúcia pôsobiaca pod vlajkou OSN je pripravené za podpory výkonnej a zákonodarnej moci splniť tento medzinárodný záväzok,“ povedal.

Zmajkovičová sa s Horváthom zhodli, že je neakceptovateľné, aby webová stránka www.detskyombudsman.sk , ktorú zriadil bývalý verejný ochranca práv, bola nefunkčná. Za viac ako dva roky odpovedali deťom právnici anonymne aj na ich skryté problémy, s ktorými by sa pravdepodobne nikomu nezverili.

Podpredsedníčka parlamentu sľúbila projektu podporu

Deti si tak na tejto stránke mohli prečítať odpovede na svoje otázky, ale aj na otázky a veľmi vážne a smutné problémy svojich rovesníkov. Tento rok je poslednou aktualitou želanie do roku 2012 od starého vedenia úradu, pričom došlo k vymazaniu viac ako 1 500 užitočných odpovedí a rád deťom.

Horváth osobitne upriamil pozornosť aj na katastrofálny stav ochrany ľudí so zdravotným postihnutím na Slovensku a vyjadril kritiku neplnenia Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Horváth požiadal zástupkyňu predsedu slovenského parlamentu o podporu iniciatíve strediska stať sa nezávislým mechanizmom na presadzovanie, ochranu a monitorovanie vykonávania Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, ako aj pri presadzovaní opatrení na zvýšenie ochrany ľudských práv a základných slobôd a plnenie medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. Podpredsedníčka Zmajkovičová mu podporu prisľúbila.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM