Webnoviny - Svet

Deutsche Telekom odmietol vyplatiť celé dividendy štvrtý raz

WEBNOVINY.SK

Domáhanie vyplatenia dividend v plnej výške

Slovensko sa domáha vyplatenia dividend v plnej výške od apríla tohto roku, kedy na riadnom valnom zhromaždení spoločnosti Slovak Telekom majoritný akcionár Deutsche Telekom neodsúhlasil návrh na ich vyplatenie vo výške 258 mil. eur.
Fond národného majetku následne v júli tohto roku zvolal mimoriadne valné zhromaždenie, kde nemecký akcionár súhlasil s vyplatením dividend avšak iba vo výške 130 mil. eur a Slovensko tak získalo prostriedky v objeme 63,7 mil. eur. Štát však naďalej žiadal aj vyplatenie mimoriadnej dividendy z nerozdeleného zisku z uplynulých rokov, ktoré by mu priniesli ďalších 63 mil. eur. Deutsche Telekom to ale na ďalších dvoch mimoriadnych valných zhromaždeniach v septembri a novembri tohto roku opakovane odmietol. BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva (MH) sa chce s nemeckým koncernom Deutsche Telekom (DT), ktorý je majoritným vlastníkom telekomunikačnej spoločnosti Slovak Telekom (ST), dohodnúť na schválení dividendovej politiky, ktorá jasne zadefinuje, ako sa má s dividendami nakladať. Deutsche Telekom (DT) totiž na stredajšom, v poradí už treťom mimoriadnom valnom zhromaždení, opäť odmietol vyplatiť štátu podiel z dividend v plnej výške 258 mil. eur.

Obsah dohody s DT ako aj začiatok platnosti však ministerstvo hospodárstva podľa slov šéfa komunikácie Róberta Mervu zatiaľ nechce špecifikovať. Najprv sa chce totiž dohodnúť s nemeckou spoločnosťou.

Slovensko nemá nadpolovičnú väčšinu

V súčasnosti pravidlá na prerozdelenie dividend upravujú podľa hovorkyne rezortu hospodárstva Daniely Piršelovej stanovy spoločnosti Slovak Telekom ako aj privatizačná zmluva, ktoré umožňujú majoritnému akcionárovi blokovať požiadavky Slovenska. „Na odsúhlasenie akýchkoľvek návrhov na valnom zhromaždení je vždy potrebná nadpolovičná väčšina hlasov, ktorú Slovensko nemá,“ uviedla Piršelová. Štát totiž prostredníctvom Fondu národného majetku (FNM) a rezortu hospodárstva vlastní len menšinový 49-percentný podiel v ST, zatiaľ čo Deutsche Telekom má 51 % akcií.

Štvrté mimoriadne valné zhromaždenie

Ministerstvo hospodárstva ako aj FNM napriek tomu vo štvrtok deklarovali, že budú aj naďalej pokračovať v rokovaniach s DT ako aj v domáhaní sa nárokov Slovenska. Merva pre agentúru SITA potvrdil, že plánujú zvolať ďalšie, v poradí už štvrté mimoriadne valné zhromaždenie. Zatiaľ však podľa neho nie je známy ani približný termín jeho konania.

Ministerstvo hospodárstva aj FNM napriek aktuálnym problémom veria, že v budúcom roku Deutsche Telekom vyplatí dividendy z tohtoročného zisku v plnej výške. „Zo strany minoritných akcionárov boli aj v predchádzajúcom období vedené rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Deutche Telekom, ktoré v konečnom dôsledku viedli každoročne k vyplateniu plánovaného objemu dividend,“ uviedol riaditeľ kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM Miloslav Homola.

Ako dodal, len FNM získal za obdobie rokov 2004 až 2010 z dividend Slovak Telekomu takmer 147 mil. eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM