Diaľničná patrola pomáha: V roku 2017 zasahovala v 17 967 prípadoch

Šestnásť áut Diaľničnej patroly, ktoré pomáhajú motoristom v núdzi, najazdilo v roku 2017 celkovo 2,37 milióna kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Diaľničná patrola pomáha: V roku 2017 zasahovala v 17 967 prípadoch
Zdroj: TASR

Posádky týchto áut pomáhali vodičom v 17 967 prípadoch, čo je v porovnaní s rokom 2016 viac o približne 1500 prípadov.

„Najčastejšie zabezpečovali dopravu signalizačným vozíkom, a tým chránili vozidlá a ich posádky,“ priblížila hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová.

Posádky Diaľničnej patroly podľa jej slov zasahovali najviac na úsekoch s najväčšou intenzitou dopravy. Boli to najmä vozidlá patroly zo stredísk v Bratislave, v Trnave, v Malackách a v Galante. „Každé z týchto stredísk malo v roku 2017 viac ako 1500 zásahov, respektíve udalostí, ktoré riešili v premávke,“ vyčíslila Michalová.

Najfrekventova­nejším prípadom, ktorým sa posádky patroly v minulom roku zaoberali, bolo zastavenie vozidla na ceste, jeho označenie a ďalšia prislúchajúca pomoc. „Počet týchto incidentov presahuje polovicu všetkých udalostí diaľničnej hliadky,“ opísala hovorkyňa. Vozidlá Diaľničnej patroly tiež podľa nej zabezpečovali aj súčinnosť pri dopravných nehodách vo viac ako 1700 prípadoch.

Patrola zároveň podľa Michalovej dohliada na bezpečnosť cestnej premávky napríklad aj tým, že odstraňuje neželané prekážky z vozovky. „Pracovníci patroly dokonca museli usmerňovať 34 chodcov a cyklistov na diaľniciach a rýchlostných cestách a taktiež aj dve vozidlá, ktoré zablúdili do protismeru,“ opísala.

Služba diaľničnej patroly funguje na slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách od apríla 2015. Je bezplatná, motoristi ju majú v cene diaľničnej známky. Jej úlohou je pomáhať vodičom v tiesni, najmä ich zabezpečiť a označiť.

Pomáha tiež s kontaktom na odťahovú službu či prevádzkovateľov servisov a zabezpečuje pomoc aj pri výmene kolesa alebo v prípade potreby doplnenia pohonných hmôt. Vodičom pomôže aj pri odtiahnutí auta na najbližšie odpočívadlo či zjazd z diaľnice. K dispozícii je nepretržite 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Motoristi môžu o jej pomoc požiadať na telefónnom čísle 0800 100 007 alebo prostredníctvom aplikácie Pomoc na diaľnici.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame