Webnoviny - Svet

Diaľnicu Fričovce - Svinia majú postaviť za vyše tri roky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. novembra (WEBNOVINY) – Výstavba ďalšieho úseku diaľnice D1 Fričovce – Svinia môže začať. Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. a konzorcium v zložení Doprastav, a.s. a Strabag, s.r.o. na ministerstve dopravy v stredu podpísali zmluvu o vybudovaní vyše 11-kilometrovej diaľnice pri Prešove. Stavebné firmy sa zaviazali naprojektovať a postaviť diaľnicu s pätnástimi mostmi za 1 200 dní, čiže tri a štvrť roka za 114,59 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Je to o 46 % a 98,6 mil. eur menej oproti pôvodnej predpokladanej cene prác 213,19 mil. eur. Diaľnica bude financovaná na 85 % z Kohézneho fondu Európskej únie a na 15 % zo štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava.

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) na tlačovej besede po podpise zmluvy informoval, že zmluvná cena za stavbu diaľničného úseku je o 153 mil. eur nižšia v porovnaní so stavebnými nákladmi, za ktoré mala byť diaľnica pôvodne postavená v rámci prvého balíka PPP. Za ušetrené peniaze môže byť podľa neho postavený ďalší diaľničný úsek alebo financované iné výdavky štátu napríklad v sociálnej oblasti či pri výstavbe bytov. „Pri tejto výstavbe podľa obidvoch firiem v súčte sa dá priamo zamestnať asi 800 pracovníkov. Ak to sčítame s úsekmi, ktoré sú vo výstavbe, alebo teraz začnú, spolu zamestnajú asi štyritisíc ľudí,“ povedal Figeľ.

Generálny riaditeľ NDS Ján Kotuľa uviedol, že stavba diaľnice Fričovce – Svinia by sa po odovzdaní staveniska zhotoviteľovi mala začať do dvoch až troch týždňov. Predpokladaný termín ukončenia prác na diaľnici je podľa neho v prvých mesiacoch roka 2015. Generálny riaditeľ Doprastavu Dušan Šamudovský tvrdí, že diaľnicu sa pokúsia oproti termínu postaviť značne skôr už v priebehu roka 2014, za zmluvnú cenu a v požadovanej kvalite. „Dúfam, že aj financovanie bude k dispozícii, aby takýto harmonogram mohol byť realizovateľný,“ povedal šéf Doprastavu. Lídrom stavebného konzorcia je Doprastav s podielom okolo 60 %. „Cena v tejto súťaži za daných podmienok bola veľmi tvrdá. Taký je dnešný trend, stavebné firmy nemajú radosť z tejto situácie a musia sa trhu prispôsobiť, aby získali prácu,“ dodal Šamudovský. Firma podľa neho išla do súťaže s rizikom, že nemusí dosiahnuť zisk.

Trasa diaľnice Fričovce -Svinia nadväzuje na západe na prevádzkovaný úsek D1 Beharovce – Fričovce s tunelom Branisko a na východe naň nadväzuje prevádzkovaný úsek Svinia – Prešov, západ. Združenie Doprastavu a Strabagu uspelo vo verejnej súťaži s druhou najlacnejšou ponukou spomedzi desiatich uchádzačov.

Najnižšiu cenu za stavbu diaľnice navrhlo konzorcium HANT BA DS, a.s. Považská Bystrica – Cestné stavby Liptovský Mikuláš, spol. s r.o., a to takmer 100 mil. eur. NDS však konzorcium vylúčila pre nesplnenie podmienok účasti, keď im neuznala referencie ruskej partnerskej spoločnosti. Neúspešný uchádzač následne podal námietky na Úrad pre verejné obstarávanie, neskôr ich stiahol.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM