Webnoviny - Svet

Die Welt: Iveta Radičová je prvou obeťou eura

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Premiérka: Taliansko musí konať

Postavenie Ivety Radičovej vo vláde bolo neudržateľné

Slovenská republika schválila zmeny v eurovale

Sociológ: Radičová mala váhu ako premiérka, ale o to prišla

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

OBRAZOM: Takto padla vláda Ivety Radičovej BERLÍN 9. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská premiérka Iveta Radičová zaplatila za schválenie takzvaného rozšíreného eurovalu svojim politickým pádom a stala sa tak „prvou obeťou záchrany eura“.

Internetové vydanie nemeckého denníka Die Welt to píše na úvod rozhovoru s Radičovou, ktorý zverejnil na svojej stránke v utorok.

Predsedníčka dosluhujúcej slovenskej vlády v ňom odpovedá okrem iného aj na otázku, či sa dočkala nejakej vďaky zo strany predstaviteľov ostatných členských krajín eurozóny za to, že „sa obetovala pre záchranný štít“.

„Vďačnosť som určite pocítila. Nebol žiadny súcit, ale to nebolo ani nutné,“ cituje Radičovú spravodajský portál Welt Online.

Nedávny summit Európskej únie podľa nej otvoril stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy poďakovaním za „rozhodnutie, vďaka ktorému, ako povedal, sa mohlo stretnutie vôbec uskutočniť“. Ostatní účastníci Radičovú odmenili aplauzom, ako však priznáva, takéto „vyjadrenie podpory zo strany kolegov ju nemohlo veľmi potešiť“.

Premiérka sa mala vyjadriť aj k tomu, ako zaťažko jej padlo akceptovanie skutočnosti, že Robert Fico zahlasovanie opozície v prospech eurovalu podmienil koncom pravicovej vlády a predčasnými voľbami. „Naozaj ťažké je vysvetliť, že treba šetriť, že sa nedá vynaložiť viac peňazí na školstvo alebo zdravotníctvo. Vyrovnať sa s tým, že stratíte hlasovanie o dôvere, nie je až tak ťažké,“ odpovedala Radičová. Výsledok októbrového hlasovania slovenského parlamentu pritom označila za „otázku našej dôveryhodnosti“. „Nemôžeme sa robiť, že sa nás to netýka, keď je EÚ a eurozóna na tom zle. Nie je možné využívať iba výhody členstva.“

V súvislosti s ratifikáciou dohody o rozšírenom eurovale Radičovej taktiež položili otázku, „aký veľký bol tlak z Bruselu, Berlína alebo Paríža“. „O tom nemôže byť ani reči. Nebol žiadny tlak,“ odpovedala slovenská premiérka. Čo sa týka vyjednania podmienky, aby Slovensko nemuselo prispievať na ďalšie rozširovanie záchranného mechanizmu eurozóny, Radičová povedala, že „to nebolo až tak ťažké“.

Európskych partnerov podľa nej slovenským postoj „ani na sekundu neprekvapil“, keďže bol „jasný a konzistentný už od augusta 2010“.

Obrazom: Takto padla vláda Ivety Radičovej

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM