Regióny

Diela na vysokej ÚROVNI: V Tatrách ľudia obdivujú NÁDHERNÉ sochy z ľadu, FOTO

Najvzdialenejším súťažným tímom sú tento rok zástupcovia z Mongolska. Dopĺňajú ich Fíni, Nemci, Maďari, Poliaci či Holanďania.

Ilustračný obrázok k článku Diela na vysokej ÚROVNI: V Tatrách ľudia obdivujú NÁDHERNÉ sochy z ľadu, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

O víťazstvo v súťaži Tatry Ice Master, ktorá sa v sobotu a v nedeľu (22. 1.) koná na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, bojuje celkovo desať tímov z viacerých krajín.

O víťazoch rozhoduje trojčlenná porota pod vedením sochára Adama Bakoša, ktorý je dlhoročným tvorcom Tatranského ľadového dómu, najväčšej zimnej atrakcie v regióne. Skúsený sochár pre TASR uviedol, že pri hodnotení diel si všímajú celkové prevedenie a vizuálnu stránku, ale aj detaily, spôsob a techniku tvorby.

Vydržia celé týždne

„Najdôležitejšie je pri tvorbe počasie, aby sa nejako výrazne neoteplilo a nesťažilo to prácu. Sochy tento rok vyzerajú stabilne, takže by mali vydržať aj niekoľko týždňov po súťaži. Je to naozaj náročné, jedna kocka váži 130 kíl, zároveň ich tlačí čas, takže majú to dosť ťažké,“ zhodnotil Bakoš a skonštatoval, že tohtoročné diela sú naozaj na vysokej úrovni.

V sobotu je témou žena, v nedeľu budú sochári tvoriť sci-fi diela. Návštevníci festivalu budú môcť rozhodnúť aj o tom, ktorá zo sôch získa cenu diváka.

Prišli aj z Mongolska

Riaditeľ festivalu Lukáš Brodanský dodal, že najvzdialenejším súťažným tímom sú tento rok zástupcovia z Mongolska. Dopĺňajú ich Slováci, Fíni, Nemci, Maďari, umelci z Českej republiky, Poľska, ale aj Holandska a Litvy.

„Mali sme 20 záujemcov, napokon sme vybrali desať tímov, ktoré dohromady na Hrebienku vytvoria 35 ľadových sôch. Tie budú za tmy osvetlené. Časť z nich sa bude nachádzať v exteriéri, až kým sa neroztopia, časť v krytej kupole vedľa Tatranského ľadového dómu až do apríla,“ upozornil Brodanský.

Počas víkendu sa na Hrebienku koná v poradí deviaty ročník tradičného festivalu. Sochári premenia na umelecké diela celkovo 50 ton ľadu.

Viac záberov z podujatia nájdete v priloženej fotogalérii.

Objektívom: Sochy z ľadu v Tatrách 2023
5
Galéria
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Viac správ z Popradu a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM