Webnoviny - Svet

Diplom Jána Richtera budú riešiť poslanci

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Minister školstva Dušan Čaplovič sa bude zodpovedať školskému parlamentnému výboru, ako preveril diplom ministra práce Jána Richtera z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB).

Za takéto uznesenie dnes na návrh nezávislej poslankyne Jany Žitňanskej jednohlasne zdvihli ruku koaliční aj opoziční poslanci.

„Ak to minister sám kontroluje, hádam nie je problém, že žiadame informácie, ako to dopadlo,“ povedal agentúre SITA člen výboru a poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Narážal tým na skutočnosť, že jeho návrh na poslanecký prieskum na UMB naposledy koaliční členovia výboru odmietli.

Podozrivé tituly

Na Právnickej fakulte UMB prebieha od 10. mája ministerská kontrola. Kontrolóri by mali preskúmať, či sa Richter a jeho 38 spolužiakov v roku 2002 stali bakalármi v súlade so zákonom. Generálny manažér Smeru-SD mohol vďaka titulu vyštudovať za doktora práv.

Čaplovič inicioval kontrolu deň po Richterovom vyhlásení, že sa previerke nebráni. Predtým sa kontrole bránil s tým, že je to záležitosť univerzity.

Denník SME upozornil, že Richter v roku 2002 získal bakalársky diplom z práva, hoci rektor školy Milan Murgaš v tom čase vravel, že diplom podpísať nemôže. Odôvodňoval to tým, že študenti študujú odbor medzinárodné právo, ktorý nemal akreditáciu.

Kontrolujú všetkých

Podľa Čaplovičovho hovorcu Michala Kaliňáka sa ministerská kontrola zameriava na všetkých absolventov ročníka, v ktorom bol Richter.

Kedy sa kontrola skončí, nie je jasné. Súčasné vedenie školy od začiatku popiera, že študenti chodili na nelegálny odbor. Ten sa spomína aj v zmluve, ktorú bývalý dekan fakulty Pavel Kandráč uzavrel s Agroinštitútom v Nitre, kde prebiehala výučba.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM