Webnoviny - Svet

Diskusia o integrácii Balkánu do EÚ v Bratislave

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Na Slovensko prídu ministri zahraničných vecí Česka, Poľska aj Maďarska, ktorí budú v Bratislave diskutovať so zástupcami zo západného Balkánu. Konferencia sa koná v piatok. Jej sprievodným podujatím bude aj medzinárodná konferencia o rozširovaní únie na Balkán v roku 2011. Slovenská atlantická komisia ju pripravila na štvrtok v Kongresovej hale Ministerstva zahraničných vecí SR. Diskutovať prídu odborníci z visegrádskej štvorky a západného Balkánu, ako aj európskych inštitúcií. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka komisie Jana Chocholová.

Západný Balkán momentálne žije v obavách pred naplnením vyjadrení niektorých z európskych lídrov o zastavení ďalšieho rozširovania únie smerom na Balkán. Únia si dala záväzok integrovať tieto krajiny, no nepovažuje to za prioritu. Balkánske krajiny však naštartovali reformy a niektoré už aj požiadali o členstvo. Teraz čakajú na odpoveď z Bruselu.

Visegrádska skupina však podporuje prijatie ďalších krajín a zlepšenie by mohlo priniesť predsedníctvo Maďarska a Poľska v únii a Slovenska vo V4. Práve eurointegrácia krajín tejto skupiny je pozitívnym príkladom pre ďalšie rozširovanie. Diskutéri preskúmajú výzvy, pred ktorými stojí západný Balkán, možnosti ich prekonania a zúročenie skúseností krajín V4. Experti príjmu odporúčania, ktoré prediskutujú deň po nich aj ministri.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM