Webnoviny - Svet

Divadelný ústav vyhlásil súťaž Dráma 2009

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Divadelný ústav vyhlásil jubilejný desiaty ročník súťaže pôvodných dramatických textov Dráma 2009. V tomto ročníku sa autori môžu prvýkrát zapojiť do súťaže Dráma nielen v slovenskom, ale aj v českom jazyku. Autor víťazného textu získa tisíc eur. Jednu z cien udeľuje aj Slovenský rozhlas – bude ním rozhlasové naštudovanie textu v Rádiu Devín v roku 2010. Táto cena je nezávislá od ceny Dráma. Uzávierka je 1. marca 2010.

Dráma je jediná súťaž pôvodných dramatických textov na Slovensku. Divadelný ústav Bratislava prostredníctvom nej od roku 2000 podporuje vydávanie a uvádzanie súčasných pôvodných textov. Prvé ročníky bolo spoluvyhlasovateľom súťaže Slovenské komorné divadlo Martin a od roku 2006 je ním Slovenské národné divadlo.

Počas existencie súťaže sa podarilo vytvoriť povedomie o súčasnej slovenskej dráme, iniciovať vznik nových textov od etablovaných autorov a motivovať mladých autorov a študentov začať písať dramatické texty. Súťaž objavila mnohé nové mená, pre dramaturgov divadiel na Slovensku je súťaž Dráma platformou noviniek na poli pôvodnej tvorby.

Jedným zo súvisiacich podujatí súťaže je Trojboj – scénické čítanie finálových textov, ktoré sa rovnako ako slávnostné vyhlásenie víťazov uskutočňuje každoročne v máji počas festivalu Nová dráma. Zmyslom scénického čítania je okrem javiskového uvedenia súťažného textu dať šancu mladým perspektívnym režisérom prezentovať sa na doskách profesionálneho divadla a umožniť inšpiratívny dialóg medzi autorom textu, potenciálnym inscenátorom a publikom.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM