Webnoviny - Svet

Dnes je Medzinárodný deň predčasne narodených detí

WEBNOVINY.SK

Bez popisuFoto:Ilus­tračné foto SITA/AP BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Dnešok je okrem Dňa boja za slobodu a demokraciu i Medzinárodným dňom nedonosených detí. Počet predčasných pôrodov totiž stále rastie a tento trend sa nevyhol ani Slovensku. Podľa prednostky Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka Univerzitnej nemocnice Bratislava Dariny Chovancovej bolo na Slovensku v roku 2009 až osem percent pôrodov pred ukončeným 37. týždňom, čo podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedá klasifikácii predčasného pôrodu.

„V posledných rokoch sa materstvo presúva k straším vekovým kategóriám, čím aj riziká komplikácii v tehotnosti narastajú. Pokrok v medicíne spôsobil, že sa pre tehotnosť rozhodnú aj ženy, ktoré by sa vzhľadom k svojim zdravotným komplikáciám v minulosti pre materstvo nerozhodli,“ vysvetľuje dôvody predčasných pôrodov Chovancová. Ďalším faktorom sú podľa nej aj dostupné techniky asistovanej reprodukcie, pomocou ktorých sa počty detí narodených predčasne zvyšujú vzhľadom k častejšiemu výskytu viacpočetnej tehotnosti.

Medzinárodný deň nedonosených detí bol vyhlásený v roku 2009 Medzinárodnou nadáciou pre starostlivosť o novorodencov. Cieľom tejto udalosti bolo upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku nedonosených detí a získať podporu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM