Webnoviny - Svet

Dnes je svetový deň lymfómu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Dnes si v desiatkach krajín pripomínajú Svetový deň lymfómu, ktorý v roku 2004 vyhlásila medzinárodná nezisková pacientska organizácia Lymphoma Coalition.

Čo je to lymfóm?

Lymfóm je všeobecný názov pre zhubné nádorové ochorenie lymfatického systému. Je najčastejším hemato-onkologickým ochorením a tretím najčastejším detským onkologickým ochorením. Na Slovensku každý rok pribudne asi 510 nových prípadov a na celom svete žije v súčasnosti vyše milióna ľudí s lymfómom. Odborníci zatiaľ neodhalili príčinu jeho vzniku, nesúvisí s dedičnosťou ani životným štýlom. Najčastejším príznakom lymfómu sú zväčšené lymfatické uzliny. Hrčka sa však môže vyskytnúť kdekoľvek v tele.

Druhy lymfómov

Existuje mnoho rôznych druhov lymfómov, ktoré sa od seba líšia vzhľadom, rýchlosťou rastu i ďalšími vlastnosťami. Delia sa na dve hlavné skupiny – Hodgkinove lymfómy (HL) a Non-Hodgkinove lymfómy (NHL). Kým HL je pomerne vzácne ochorenie, NHL je naopak najrozšírenejším druhom rakoviny lymfatického systému. Hodgkinov lymfóm najčastejšie postihuje mladých ľudí vo veku 15 až 30 rokov a starších ľudí okolo šesťdesiatky. Zo všetkých lymfómov sa HL lieči najľahšie a 75 až 95 percent ľudí, ktorým ochorenie odhalia v skorom štádiu, sa vylieči. Liečba a prognóza je však vždy individuálna a závisí od typu lymfómu, štádia ochorenia, i celkového stavu pacienta. Keď sa vyšetreniami zistí druh lymfómu a jeho štádium, liečbu pacientovi lekári ušijú na mieru. Pacienti s menej agresívnymi typmi lymfómu sú liečení ambulantne a nie je nutná hospitalizácia, čo prospieva k zlepšovaniu stavu. Zvyčajne pravidelne absolvujú nutné vyšetrenia a podstupujú chemoterapiu.

Kde hľadať podporu?

Pre pacientov a ich blízkych existuje aj webová stránka www.lymfom.sk, kde si môžu navzájom vymieňať skúsenosti, dozvedia sa potrebné informácie a dokonca môžu využiť aj online psychologickú poradňu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM