Webnoviny - Svet

Dnes sa v Bernolákove rozlúčili s Jánom Popluhárom

WEBNOVINY.SK

V Bernolákove sa dnes rozlúčili s Jánom PopluháromFoto: SITA/Marián PeigerBERNOLÁKOVO 10. marca (WEBNOVINY) – Dom smútku na cintoríne v Bernolákove bol vo štvrtok popoludní miestom poslednej rozlúčky s najlepším slovenským futbalistom 20. storočia Jánom Popluhárom, ktorý zomrel v nedeľu 6. marca vo veku 75 rokov. Na pohrebe 62-násobného československého reprezentanta, účastníka dvoch svetových šampionátov a dlhoročného hráča ŠK Slovan Bratislava sa zúčastnili nielen jeho bývalí spoluhráči z klubu či národného výberu, ale aj príbuzní, obdivovatelia a obyvatelia jeho rodného Bernolákova.

V mene bývalých spoluhráčov z Tehelného poľa sa so zosnulým rozlúčil najlepší slovenský tréner uplynulého storočia Jozef Vengloš, ktorý hneď v úvode svojho vystúpenia povedal, že mu pripadla jedna z najťažších úloh v živote. Jozef Vengloš zdôraznil, že v osobe Jána Popluhára odišla významná osobnosť svetového, európskeho, československého a slovenského futbalu. Pripomenul, že bývalý obranca sa svojím účinkovaním na futbalových trávnikoch stal vzorom nielen pre terajšiu, ale aj pre budúce generácie, ktoré na Slovensku vyrastú. „Ján Popluhár vo svojej futbalovej kariére preskákal mnoho úskalí, no vždy si vedel zastať správne miesto, vždy vedel, čo treba urobiť v danom okamihu. Pre spoluhráčov bol veľkým vzorom a človekom, ktorý bojoval predovšetkým pre úspech kolektívu,“ uviedol Jozef Vengloš a doplnil, že vychovať v súčasných slovenských podmienkach nového Popluhára bude veľmi náročnou úlohou.

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik vo svojom smútočnom príhovore zdôraznil, že s menom Jána Popluhára sa prvýkrát stretol v 60. rokoch a pre jeho i ďalšie generácie bol tento futbalista veľkým vzorom. Podľa slov J. Kováčika kariéra Popluhára dokazuje, že aj na Slovensku sa môže narodiť futbalista, ktorého uznával celý vtedajší futbalový svet. Nad truhlou s belasým dresom Slovana Bratislava s číslom 3 tiež pripomenul, že Popluhár bol mimoriadne dobrý človek povestný svojou skromnosťou a najmä ľudskosťou. Šéf SFZ priznal, že každé stretnutie s týmto človekom bolo pre neho veľkým zážitkom, ktorý sa mu natrvalo zapísal do pamäte.

V podobnom duchu o Jánovi Popluhárovi hovorili aj ďalší rečníci, ktorí sa s ním vo štvrtok prišli rozlúčiť. Dlhoročný československý reprezentant začal s futbalom v rodnom Bernolákove, neskôr hrával za ČH Brno, Zbrojovku Brno či francúzsky Olympique Lyon, no najslávnejšiu časť futbalovej kariéry absolvoval v Slovane Bratislava. V reprezentácii Československa si zahral na MS 1958 vo Švédsku, pozíciu jedného z najlepších futbalových obrancov na svete potvrdil na majstrovstvách Európy v roku 1960 vo Francúzsku, keď s výberom Československa získal bronz. Na MS 1962 sa stal vicemajstrom sveta, keď vo finále prehralo Československo s Brazíliou 1:3. Po ukončení hráčskej kariéry sa stal hrajúcim trénerom v Slovane Viedeň. V roku 1965 ho Sir Stanley Matthews pozval na svoj rozlúčkový zápas. V roku 2002 mu vtedajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster udelil Rád Ľudovíta Štúra I. triedy.

Vo futbalových kruhoch sa Ján Popluhár naposledy ukázal na februárovej narodeninovej oslave svojho rovesníka Jozefa Vengloša v sídle Slovenského futbalového zväzu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM