Webnoviny - Svet

Dnes si pripomíname Deň Ústavy SR

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Štátnym sviatkom si dnes na Slovensku pripomíname vznik najdôležitejšieho zákona suverénneho nezávislého štátu – Ústavy SR. Slovenská národná rada (SNR) ju prijala 1. septembra 1992 na piatej schôdzi. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za 114, proti boli 16 a štyria sa zdržali. Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 na Bratislavskom hrade predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády Vladimír Mečiar.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Skladá sa z preambuly a deviatich hláv. Upravuje základné práva a slobody, politické práva, práva národnostných menšín a etnických skupín, sociálne, kultúrne a hospodárske práva, právo na súdnu a právnu ochranu. Ústava tiež určuje trojdelenie moci ako jeden zo základných princípov právneho štátu. Na jej základe zákonodarnú moc v SR reprezentuje Národná rada SR, výkonnú moc vláda a prezident a súdnu moc Ústavný súd SR a nestranné a nezávislé súdy. Jej väčšia časť vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie. Predchádzalo tomu prijatie Deklarácie SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky 17. júla 1992, následne sa predstavitelia vládnucich strán dohodli na rozdelení federácie. Federálne zhromaždenie 25. novembra 1992 schválilo ústavný Zákon o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky. O polnoci 31. decembra 1992 zanikol spoločný štát Čechov a Slovákov a vznikli dva samostatné štáty – Slovenská republika a Česká republika.

Tohtoročný Deň Ústavy SR je poznačený tragédiou, ktorá sa stala v pondelok v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Dopoludňajšiu streľbu šialeného vraha neprežilo osem ľudí, vrátane strelca. Kabinet zrušil naplánovaný Deň otvorených dverí na Úrade vlády. Verejnosť však môže od 10:00 pripojiť svoj podpis do kondolenčnej listiny obetiam tragédie vystavenej vo vestibule úradu. Členovia vlády sa zúčastnia o 17:00 na zádušnej svätej omši v Dóme sv. Martina v Bratislave, ktorú bude slúžiť predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM