Webnoviny - Svet

Do Afganistanu odchádzajú ďalší vojaci, slúžiť budú pol roka

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 1. júna (WEBNOVINY) – Kontingent 175 vojakov sa dnes slávnostne rozlúčil v priestoroch Sokolovských kasární v Prešove s predstaviteľmi Ozbrojených síl SR a zástupcami mesta krátko pred svojím odchodom do Afganistanu.

Slávnostný nástup sa začal preletom dvoch stíhačiek. Ide o pripravovanú júnovú rotáciu strážnej jednotky a multifunkčnej ženijnej roty, ktorá odchádza na šesť mesiacov plniť si úlohy do vojenskej operácie ISAF v Afganistane. Na vojenskej rozlúčke sa zúčastnili aj ich najbližší – manželky, deti, rodičia, súrodenci a priatelia vojakov. Pocit hrdosti v mnohých prípadoch premohli slzy, želaním všetkých bol ich šťastný návrat domov.

Na slávnostnom nástupe a rozlúčke sa zúčastnil aj veliteľ Pozemných síl OS SR genmjr. Ján Salaganič, ktorý vojakom zaželal úspešnú misiu a bezpečný príchod domov. Pre média uviedol, že vojaci budú v Afganistane plniť špeciálne úlohy. Hlavnou úlohou strážnej jednotky bude zabezpečovať stráženie letiskovej základne v Kandaháre a ženijná jednotka sa bude podieľať na budovaní letiska a odmínovávaní jeho blízkeho okolia.

Slovensko má v súčasnosti v Afganistane nasadených 344 vojakov z celkového mandátu 348 vojakov. Táto rotácia je 18. v poradí a prispeje do počtu asi 2 500 vojakov, ktorí sa v tejto operácii doteraz vystriedali. Vrátia sa o pol roka. „Budú odchádzať v najbližších dňoch, z hľadiska utajenia nebudem prezrádzať presný dátum, ale bude to v priebehu budúceho týždňa,“ spresnil skutočný odchod Salaganič.

To, že k rozlúčke dochádza práve na Medzinárodný deň detí nevidí nič zvláštne. Rozlúčku s odchádzajúcimi vojakmi robí armáda spravidla posledný piatok pred odletom. „Symbolizuje to, že sú to vojaci pripravení a odhodlaní plniť náročné úlohy v tejto operácii i za cenu, že opúšťajú svoje rodiny,“ povedal veliteľ.

Obrazom: Vojaci sa lúčili s rodinami, odchádzajú na misiu do Afganistanu

Príprava vojakov sa začala už rok pred nasadením, keď sa vybrala konkrétna jednotka, plus 20-percentná záloha náhradníkov. Intenzívna príprava národná aj nadnárodná sa začína šesť mesiacov pred nasadením, aby boli vojaci dostatočne pripravení na plnenie úloh, ktoré sa od nich očakávajú v operácii.

Mariane Širotňákovej odchádza do Afganistanu už po druhýkrát manžel, s ktorým majú troch synov vo veku 11 a 9 rokov, najmladší má šesť mesiacov. “Myslím si, že to bude náročné, ale za pomoci rodiny sa to bude dať zvládnuť. Najhoršie sú posledné dni, ktoré idú najpomalšie. Potom príde radostné zvítanie,“ uviedla Širotňáková z neďalekých Uzoviec, s ktorou prišla na slávnostnú rozlúčku aj mama a v kočiari odpočíval najmladší syn.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM