Webnoviny - Svet

Do Bošian sa prídu vzdelávať kenskí učitelia

WEBNOVINY.SK

Foto: Slovak AidBRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Základná škola v Bošanoch bude hostiť učiteľov z ďalekej africkej Kene. Na Slovensko prichádzajú v rámci projektu Notebook pre každého žiaka. Bošanskí učitelia v júni navštívili kenskú školu Moi High School Kasigau v meste Rukanga, aby miestnych učiteľov naučili, ako pri vyučovaní využívať informačné technológie. Dvaja učitelia z Kene teraz pokračujú vo výučbe na Slovensku, prišli dnes a pobudnú tu do 2. decembra. Okrem Bošian sa chystajú aj na prednášky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského, výlet do Bojníc, festival Jeden svet, prehliadku Bratislavy, Vysokých Tatier, do škôl v Partizánskom a Leviciach a na návštevu v Pezinku. Agentúru SITA o tom informoval PR manžér Nadácie Pontis Vladimír Vladár.

Z peňazí Slovákov sa dostal internet aj do kenskej savany. Nadácia Pontis a partnerská organizácia Youth for Conservation z Kene otvorili v marci v strednej škole Moi High School v Rukanga nové počítačové laboratórium s pripojením. Spoločný projekt prinášajúci počítačové a komunikačné zručnosti pre oblasť Kasigau v juhovýchodnej Keni podporila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) takmer 80-tisíc eurami, ktoré išli z prostriedkov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid.

Nové počítačové laboratórium je vybavené 20 počítačmi a dvoma tlačiarňami. Počítačové laboratórium získalo aj internetové pripojenie. "Doteraz najbližšie dostupné miesto s pripojením na internet bolo v meste Voi, ktoré je od Rukangy vzdialené až 65 kilometrov. Nové internetové pripojenie, ktoré sme počas prípravnej cesty zaviedli, poslúži aj miestnej komunite v celej oblasti Kasigau, nielen študentom,“ uviedol projektový koordinátor Nadácie Pontis Jakub Šimek, ktorý ma na starosti projekt v Keni.

Otvorenie počítačovej učebne a zavedenie internetu je súčasťou projektu Zvyšovanie počítačovej gramotnosti učiteľov a študentov v juhovýchodnej Keni, ktorý od januára tohto roku implementuje Nadácia Pontis. Projekt bol inšpirovaný úspešným vzdelávacím projektom Inovatívny učiteľ, ktorý na Slovensku realizovala spoločnosť Microsoft. Okrem otvorenia novej učebne, prípravná cesta Nadácii Pontis umožnila zistiť aktuálne potreby pre rozvoj oblasti Kasigau. Zistené poznatky a nové kontakty nadácii poslúžia pri implementácií ďalších fáz projektu. "Lepšie sme sa zoznámili aj s prácou našej partnerskej organizácie Youth for Conservation, s ktorou projekt implementujeme,“ povedal Šimek. "Zaujímavé bolo na vlastné oči zistiť, aké dôležité sú pre ďalší ekonomický rozvoj regiónu Kasigau ochrana divoko žijúcej zveri v rezerváciách a vzdelávanie v oblasti informačných a komunikačných technológií. Ochrana prírody a rozvoj turizmu v oblasti si vyžadujú, aby mládež žijúca v tomto regióne ovládala aj informačné a komunikačné technológie. Práve projekt, ktorý v Kasigau implementuje Nadácia Pontis, im to umožní,“ dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM