Webnoviny - Svet

Do Bosny chce ísť s esejami 80 stredoškolákov

WEBNOVINY.SK

ministerstvo zahraničných vecí Foto: SITA

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Do súťaže o najlepšiu esej o slovenskej rozvojovej pomoci sa prihlásilo osemdesiat stredoškolákov, ktorí môžu vyhrať na cestu po slovenských projektoch v Bosne a Hercegovine. Uzávierka bola v piatok, eseje sú teraz v rukách osemčlennej komisie. Slávnostné vyhlásenie výsledkov bude 8. marca. Agentúru SITA o tom informovala Lucia Kyseľová z Centra pre filantropiu.

Ministerstvo zahraničných vecí SR vyhlásilo súťaž vďaka Bratislavskému regionálnemu centru Rozvojového programu Spojených národov UNDP a Centru pre filantropiu. Oficiálne tak urobila štátna tajomníčka ministerstva Oľga Algayerová na tlačovej besede, ktorá chce propagovať myšlienku solidarity a Miléniové rozvojové ciele. „Teším sa na práce, ktoré určite prinesú hodnotné a zaujímavé názory,“ vyhlásila. Ako informovala projektová manažérka UNDP Zuzana Letková, projekt podporili sumou takmer 17-tisíc eur.

Do súťaže sa mohli zapojiť stredoškoláci s podporou učiteľov, ale aj bez nej. Prvou cenou za najlepšiu prácu je cesta do Bosny a Hercegoviny v hodnote 2 254 eur, kde si víťaz a jeho sprievod, ktorým by mal byť podľa možnosti pedagóg, pozrú dva alebo tri z mnohých projektov, ktoré Slovensko od roku 2003 v krajine realizovalo. Pozrú sa tiež na ambasádu. Druhou cenou je účasť na Letnej škole rozvojovej spolupráce v Olomouci za 250 eur a treťou poukážka na nákup Fair trade produktov v hodnote 50 eur.

Cieľom súťaže je podporiť medzi stredoškolákmi, ich učiteľmi a verejnosťou diskusiu o príčinách a následkoch globálnej chudoby, nerovnosti a zaostalosti, zapojení sa Slovenska do medzinárodnej rozvojovej spolupráce a obohatiť osnovy a výučbu. Účastníci si mohli vybrať jednu zo štyroch tém. Písať mohli o tom, prečo sa má aj Slovensko zapájať do poskytovania rozvojovej pomoci, o bludnom kruhu chudoby, či vybrať si z tém: Keby som mal dostatok prostriedkov… a Neosobná pomoc vlády nemôže nikdy nahradiť pomocnú ruku suseda.

Rovnaký projekt sa snažila minulý rok vyhlásiť aj Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu v rámci Slovak Aid, no prihlásila sa jediná súkromná firma, ktorá si chcela za súťaž nechať zaplatiť. Ministerstvo sa teda rozhodlo dať peniaze na projekt do trustového fondu UNDP, aj im sa však projekt podarilo rozbehnúť až na druhý pokus.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie