Zo Slovenska

Do Francúzska poletí vládny špeciál. Vyzdvihne dovolenkujúcich Slovákov

Slovensko vyšle v sobotu (16.7.) ráno vládny letecký špeciál do juhofrancúzskeho mesta Nice, v ktorom dnes zahynulo pri útoku najmenej 84 ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Do Francúzska poletí vládny špeciál. Vyzdvihne dovolenkujúcich Slovákov
Zdroj: TASR

Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR to dnes oznámil minister vnútra Robert Kaliňák. „Okolo poludnia by mal prijať na svoju palubu občanov Slovenskej republiky, ktorí sa chcú predčasne vrátiť na Slovensko, pretože po takomto útoku mnohí z nich majú záujem svoju dovolenku prerušiť,“ uviedol Kaliňák, ktorý o vyslaní špeciálu rozhodol. Ministerstvo vnútra podľa neho zatiaľ eviduje 17 Slovákov, ktorí chcú špeciál využiť.

Minister predpokladá, že tento počet ešte narastie, nakoľko Nice je obrovským turistickým letoviskom. Ministerstvo zahraničných vecí zriadilo mimoriadne telefónne číslo +421259785978, na ktoré môžu volať občania SR a ich rodinní príslušníci, ktorí majú záujem vrátiť sa do vlasti leteckým špeciálom. Zastupiteľský úrad vyslal do Nice konzulárnych pracovníkov, ktorí pomôžu s organizáciou odletu.

Čítajte aj: Svedkovia o hrôze v Nice: Zmasakrovali tu bábätká

„MZVaEZ ostro odsudzuje nehanebný teroristický čin v Nice, v dôsledku ktorého vyhasli desiatky nevinných životov a množstvo ďalších ľudí bolo zranených,“ informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

„Zákernosť útoku bola o to väčšia, že sa uskutočnil počas najvýznamnejšieho sviatku Francúzskej republiky a týmto spôsobom zaútočil nielen na životy nevinných ľudí, ale aj na hodnoty obsiahnuté v hesle Sloboda – rovnosť – bratstvo, ktorých historické dosiahnutie sa práve 14. júla oslavuje,“ uvádza ministerstvo zahraničných vecí.

Pri útoku zahynulo najmenej 84 ľudí, 18 zranených je v kritickom stave a desiatky ďalších majú ľahké zranenia. Ďalším približne 120 osobám bolo potrebné poskytnúť odbornú pomoc, informovalo francúzske ministerstvo vnútra. K zodpovednosti za útok sa doposiaľ nikto neprihlásil.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM