Webnoviny - Svet

Do hry o závody vstúpil zákon o strategických podnikoch

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Správca konkurznej podstaty Nováckych chemických závodov (NCHZ) poslal Fondu národného majetku SR (FNM) výzvu na uplatnenie predkupného práva v zmysle zákona o strategických podnikoch. Konkurzný správca zároveň ukončil predaj podniku v konkurze bez výberu víťaznej ponuky. “Dnes nám bolo oznámené, že konkurzný správca využil možnosť odmietnuť všetky ponuky a ukončil konkurz bez toho, aby podnik v zákonnej lehote predal,“ povedal pre agentúru SITA zástupca spoločnosti M-Energo Miroslav Remeta. Firma M-Energo, ktorá je zároveň veriteľom chemičky, ponúkala v tendri za podnik dva milióny eur, jej ponuka pritom bola jediná.

“Správca úpadcu NCHZ tak ako doteraz postupuje striktne v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ako aj v zmysle ešte stále platných a účinných ustanovení zákona o strategických spoločnostiach. Preto zachová všetkým, ktorých sa vyššie uvedené príslušné normy dotýkajú, možnosť využiť ich zákonné práva a možnosti,“ napísala pre agentúru SITA Vladimira Gedrová, PR konzultant spoločnosti NCHZ. "Fond zatiaľ od správcu žiadnu ponuku nedostal,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka výkonného výboru Fondu národného majetku SR Anna Bubeníková. Po tom, ako ju dostane, by mal mať zo zákona 120 dní na analýzu ďalšieho postupu.

Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta. V súčasnosti vo firme pracuje zhruba 1 800 zamestnan­cov.“Bol to práve Fond národného majetku, ktorý namietal v súťaži proti predaju firmy jedinému záujemcovi. Teraz očakávame, aké riešenia prinesie v záujme všetkých veriteľov, čo najvyššej výťažnosti, ako aj zabezpečenia chodu podniku. Všetky dobré riešenia radi podporíme,“ povedal pre agentúru SITA zástupca spoločnosti M-Energo Miroslav Remeta. Ako dodal, na riešenia sa chce spýtať zástupcov FNM aj na najbližšej schôdzi veriteľov. “Fond doterajší tender kritizoval. Ak po analýze dospeje k tomu, že by bola ďalšia súťaž, nevylučujem, že sa na nej zúčastníme,“ dodal Remeta.

Konkurzný správca Miroslav Duračinský ešte v novembri informoval, že po vypršaní lehoty účinnosti zákona o strategických podnikoch neukladá žiadna právna norma povinnosť prevádzkovať fabriku. „To znamená, oprávnenie prevádzkovať podnik bude závislé od kladného hospodárskeho výsledku fabriky a rozhodnutia zástupcov veriteľov,“ konštatoval správca.

Využitie zákona o strategických podnikoch, ktorý umožňuje štátu prevziať firmu, táto vláda doteraz odmietala. “Ten zákon je zlý, ten zákon je čistý socializmus. Existencia sporného zákona by nemala viesť k tomu, aby sme ho využívali. Tento zákon je z môjho pohľadu protiústavný a patrí do roku 1948,“ povedal v novembri minister hospodárstva Juraj Miškov. Po jeho uplatnení volal exminister Ľubomír Jahnátek. Podľa neho sa mala vláda snažiť dorovnať ponuku spoločnosti M-Energo vo výške dva mil. eur, získať chemičku a predať ju v súťaži minimálne za súdnoznaleckú sumu, ktorá je 127 mil. eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM