Webnoviny - Svet

Do lietadla práve nakladajú pomoc pre Haiti

WEBNOVINY.SK

Haiti Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – V týchto chvíľach nakladajú na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika do vládneho špeciálu humanitárnu pomoc pre Haiti. Humanitárna pomoc má tri zložky – prvá je materiálna humanitárna pomoc, ktorá sa skladá zo stanov, poľných ležadiel, spacákov a prikrývok. Tento materiál vyberali zo zásob humanitárneho strediska v Limbachu podľa toho, čo na Haiti práve najviac chýba. Druhou časťou je poľná nemocnica a treťou záchranári, ktorí budú robiť dezinfekčné práce. Na letisku to novinárom povedal riaditeľ odboru humanitárnej pomoci Ministerstva vnútra SR Milan Komžík. Dve tony materiálu majú hodnotu asi päťdesiat- až šesťdesiattisíc eur. „Poľná nemocnica nie je vyčíslená, pretože je predpoklad, že nejaká časť by sa vrátila a nejaká časť tam pravdepodobne ostane,“ vyhlásil Komžík.

O ôsmej naložené lietadlo odlieta do Paríža. Hodinu predtým sa so záchranármi a zdravotníkmi oficiálne rozlúči aj štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí Oľga Algayerová. Z Paríža potom prepravia pomoc francúzskym lietadlom priamo na Haiti. Tento let by mal odísť o siedmej v sobotu ráno a na Haiti by mali priletieť okolo polnoci. O konkrétnom umiestnení pomoci rozhodujú buď štátne orgány postihnutej krajiny alebo, ako v tomto prípade, koordinačná skupina Európskej únie.

Poľnú nemocnicu rozložia v jednej z okrajových štvrtí hlavného mesta, ktorá nie je až tak zasiahnutá a zdevastovaná. Majú už vyhliadnuté miesto, pretože dvaja lekári leteli v stredu, aby našli vhodnú lokalitu a skoordinovali činnosť. S dvanástimi záchranármi rezortu vnútra dnes odletia ďalší dvaja zdravotníci spolu s Vladimírom Krčmérym z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

O dĺžke pobytu záchranárov podľa Komžíka rozhodnú neskôr podľa situácie – či ich ešte treba, aké práce vykonávajú a podobne. Bude záležať aj od ich únavy a podmienok práce. Časť stravy si záchranári berú so sebou, zvyšok si zabezpečia z miestnych zdrojov.

V súčasnosti je situácia problematická, pretože pomoci smeruje na Haiti veľké množstvo a je problém ju zorganizovať, prijať a distribuovať, ale Slovensko je pripravené v druhej vlne v kontajneroch loďou prepraviť ďalší materiál. Haiťania sa určite dozvedia, že táto pomoc pochádza zo Slovenska, pretože aj to je jednou z úloh koordinačnej komisie EÚ. „Väčšina materiálu je označená logom Slovak Aid,“ informoval Komžík.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM