Webnoviny - Svet

Do parlamentu by sa nedostali Most-Híd ani SMK

WEBNOVINY.SK

Pál Csáky, Béla Bugár Foto: SITA/Ede Dömötör BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – Ak by sa voľby do Národnej rady SR uskutočnili „zajtra“, do parlamentu by sa dostalo šesť strán. Najviac hlasov by dostal Smer-SD, pre ktorý by sa rozhodlo 38,4 percenta ľudí. SDKÚ-DS by volilo 15,3 percenta voličov a KDH 11,5 percenta voličov. Kreslá v Národnej rade SR by obsadili tiež poslanci SNS, ktorí by získali 9,1 percenta hlasov, ĽS-HZDS so siedmimi percentami a SaS so 6,2 percentami hlasov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MEDIAN SK, ktorý uskutočnila od 29. marca do 25. apríla na reprezentatívnej vzorke 2 117 respondentov vo veku 18 až 79 rokov.

Brány parlamentu by neprekročili SMK, ktorú by podporilo 3,3 percenta oslovených, Most-Híd, pre ktorý by sa rozhodlo 2,7 percenta voličov, KSS s 1,9 percentnou podporou a SDĽ s 1,2 percentami. Žiadna ďalšia strana či hnutie, ktoré vo voľbách kandidujú, by nepresiahli jedno percento. Rozhodli o tom respondenti prieskumu, ktorí nevylúčili svoju účasť na voľbách a vedia, koho budú voliť.

Ak by sa konali voľby „zajtra,“ zúčastnilo by sa na nich 63,3 percenta ľudí. Z toho 34,7 percenta by išlo voliť určite a 28,6 percenta skôr áno ako nie. Na voľbách by sa nezúčastnilo 32,9 percenta voličov. Z nich 22,8 percenta by nešlo dať svoj hlas určite a 10,1 percenta opýtaných odpovedalo, že skôr nie. O účasti na voľbách sa ešte nerozhodlo 3,8 percenta ľudí.

Pokiaľ k počtu rozhodnutých pripočítame aj respondentov, ktorí v čase prieskumu neboli ešte rozhodnutí komu dajú svoj hlas, nerozhodnutých je 15 percent. Najväčšie percento podpory – 31,5, má medzi voličmi Smer-SD. Druhá najčastejšie menovaná bola SDKÚ-DS s 12,6 percentami, tretie KDH s 9,4 percentami, štvrtá nasleduje SNS so 7,4 percentami a piata ĽS-HZDS s 5,7 percentami. Ďalej nasledujú SaS (5,1%), SMK (2,7%), Most-Híd (2,2%), KSS (1,6%) a SDĽ (1,0%). Preferencie žiadnej ďalšej strany alebo hnutia by nepresiahli jedno percento.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM