Webnoviny - Svet

Do správnej rady ústavu pamäti budú kandidovať noví ľudia

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Andrej Kolesík navrhne do septembrovej voľby členov Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) nových kandidátov.

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA, kandidátov, ktorí dnes neprešli tajnou voľbou, už nenavrhne, lebo by to bola snaha prebíjať hlavou betónový múr.

„Popracujem na výbere nových kandidátov,“ povedal s tým, že si ctí tajnú voľbu a rešpektuje jej výsledok. „Nenazýval by som to sklamaním. Je to výsledok tajnej voľby,“ dodal.

ÚPN podľa neho nutne potrebuje závan čerstvého vetra a novej krvi a táto krv by nemala byť ani modrá, ani červená, ani hnedá. „ÚPN potrebuje pokoj na prácu,“ konštatoval.

Nominanti nezískali dôveru

Poslanci ani v opakovanej tajnej voľbe nezvolili členov Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN), keď ani jeden zo siedmich kandidátov nezískal dostatočnú podporu zákonodarcov.

Za kandidátov Smeru-SD Jána Hrubého a Romana Lebedu hlasovalo 66 respektíve 68 zo 144 prítomných poslancov, v prvom kole minulý týždeň ich zo 145 prítomných poslancov podporilo 60 respektíve 59 zákonodarcov.

Dôveru zákonodarcov nezískali ani nominant KDH Marián Gula, kandidát SDKÚ-DS Ondrej Hrivňák, kandidát za SaS Martin Slávik, nominant Združenia inteligencie Rusínov Slovenska Ján Bicko ani Patrik Dubovský, odborný archivár ÚPN. Nové voľby sa uskutočnia pravdepodobne na septembrovej schôdzi národnej rady.

Lebeda pozval Nicholsonovú na kávu

Pôvodne mal parlament o členoch Správnej rady ÚPN rozhodovať na júnovej schôdzi, voľby vtedy odložili pre výhrady voči kandidátovi Smeru-SD Lebedovi, ktorý je poslaneckým asistentom zákonodarcu Smeru-SD Andreja Kolesíka.

Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová vtedy upozornila, že Lebeda bol hlavným odborným garantom z gemerského sociálneho podniku, ktorý vyšetrovala polícia. Všetkých sedem nominantov následne vypočul výbor pre ľudské práva. Lebeda sa na ňom označil za nevinného, polícia ho údajne neeviduje ani ako svedka.

„Neviem, prečo ste si na mňa zasadli posledné dva roky. Ak ste do mňa zaľúbená, môžete ma pozvať na kávu,“ odpovedal kandidát Lebeda podpredsedníčke výboru Nicholsonovej, ktorá sa ho pýtala, či môže potvrdiť alebo vyvrátiť svoje údajné kontakty na neofašistické skupiny a tiež na naplnenie morálnych kritérií.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM