Webnoviny - Svet

Do Vancouveru nepôjdem na výlet, tvrdí Zuzulová

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Slovenské zjazdové lyžovanie, to je niekoľko rokov len jedno konkurencieschopné meno – Veronika Zuzulová. Platí to aj napriek náročnému obdobiu poznačenému zraneniami a výpadkami a najmä v súvislosti s blížiacim sa olympijským vrcholom vo Vancouveri. V alpských disciplínach v neďalekom Whistleri sa predstavia traja Slováci (Zuzulová, J. Gantnerová, Babušiak), ale so šancou na dobrý výsledok tam reálne cestuje len 25-ročná Bratislavčanka. „Všetka koncentrácia je stále len na mne, ale ja nie som jediná, čo tam ideme z lyžiarov. Zasa sa všetko očakáva len odo mňa, nejdem tam však sama. Pocestujeme dve dievčatá,“ upozornila na úvod olympijskej témy Veronika Zuzulová a ďalej pokračovala: „Bola by som rada, keby sa niekde spomenula aj Janka Gantnerová, o nej sa nič nepíše. Nerada by som bola, aby sa zasa všetko očakávalo len odo mňa. Na olympiádu by mali ísť športovci, ktorí sú si vedomí toho, že tam chcú spraviť čo najlepší výsledok. Od každého by sa malo očakávať to isté, nie robiť rozdiely, že odo mňa sa bude očakávať viac, od toho druhého menej…“

Po nahustenom programe na prelome rokov (4 slalomy v rozpätí 20 dní – Lienz, Záhreb, Flachau, Maribor) už Zuzulová v tomto ročníku vo Svetovom pohári nebude pokračovať. Ženský slalom je na programe už len jeden – finálový v marci v nemeckom Garmisch-Partenkirchene a tam sa nekvalifikovala. Teraz zameria svoje úsilie na to, aby sa čo najkvalitnejšie pripravila na Vancouver. Na západe Kanady by sa mala predstaviť v slalome (26. 2.) a obrovskom slalome (24. 2.). „Ja tam na výlet určite nepôjdem. Nechcem mať ten pocit, že tam idem na výlet. Pôjdem tam s tým, že chcem zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. Každý tam musí ísť s tým, že chce získať medailu, alebo sa aspoň pokúsiť o čo najlepšie umiestnenie,“ reagovala V. Zuzulová na otázku ambícií v čase, keď do začiatku olympijského slalomu zostáva viac než mesiac.

Zuzulovci by sa mali do Kanady presunúť 11. februára, no nezamieria priamo do olympijského strediska. „Budeme trénovať pri Calgary v stredisku Nakiska asi desať dní, pravdepodobne s Kanaďankami a potom odletíme do dejiska ZOH. Čo sa týka samotného dejiska a kopca vo Whistleri, neviem, čo môžem očakávať. Ešte som tam nebola. O slalomovom kopci som počula, že nie je veľmi náročný. Vo Svetovom pohári sa tam jazdila akurát kombinácia,“ pridala ďalšie informácie slovenská jednotka v slalome aj obrovskom slalome. Práve v týchto dvoch disciplínach si Zuzulová v týchto dňoch usilovne vylepšuje FIS-body. Po stopercentnom zásahu v predchádzajúcich dňoch v obrovských slalomoch FIS v Maria Alme (vylepšenie koeficientu z 27,38 na 10,85 a pravdepodobný posun v rebríčku o vyše 200 priečok) absolvuje v najbližšom čase sériu pretekov Európskeho pohára v slalome. Niekdajšia tretia dáma slalomového poradia Svetového pohára 2007/08 má za sebou druhú nevydarenú sezónu v bojoch o krištáľového glóbusy. Bola reálne poznačená zranením, neúčasťou na viacerých pretekoch a niekoľkými nešťastnými výpadkami na trati. To všetko spôsobilo ústup z pozícii a podľa štartového čísla prepad až za elitnú tridsiatku SP. Na ostatných pretekoch v nedeľu v slovinskom Maribore si však Slovenka 15. miestom zlepšila svoje číslo v slalomovom koeficiente z 35 na 33 a na ZOH by sa mala zmestiť aj do tridsiatky.

„Počítam s tým, že bude mať v slalome číslo okolo 26 a možno aj lepšie. Naozaj neviem, ktoré dievčatá idú na olympiádu a ktoré nie, ktoré splnili kritériá a ktoré nesplnili. Určite však nie všetky, ktoré sú reálne s číslom predo mnou, pôjdu aj do Whistleru,“ vysvetlila V. Zuzulová a ešte dodala: „Je to určite iný pocit štartovať v najlepšej tridsiatke alebo s číslom 35. A predovšetkým na olympiáde mám šancu si to číslo udržať aj pre budúcu sezónu.“ A na čo sa elitná slovenská slalomárka teší v olympijskom meste a okolí počas najväčšieho zimného sviatku? „Ťažko povedať, čo budem stíhať, lebo my tam prídeme tesne pred mojimi pretekmi. Akurát jediné, čo si užijem prvýkrát v živote, bude záverečný ceremoniál. Bude to už moja tretia olympiáda a ešte som nebola ani na otváracej, ani na záverečnej slávnosti. Najviac však budem asi sledovať našich bežcov, pretože Alena Procházková je úžasná športovkyňa. Čo dokázala, je skvelé. Prežila si niečo podobné so zranením ako ja, už len z toho dôvodu je v mojich očiach veľký športovec,“ zakončila predolympijský rozhovor V. Zuzulová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM