Politika

Dôchodcov čaká v peňaženke vianočné PREKVAPENIE. A aj sľubované nájomné byty za 200 eur budú!

Predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár by chcel ešte na jeseň dotiahnuť aj prípravu exekučnej amnestie.

Ilustračný obrázok k článku Dôchodcov čaká v peňaženke vianočné PREKVAPENIE. A aj sľubované nájomné byty za 200 eur budú!
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Masívna výstavba štátnych nájomných bytov by sa podľa predsedu parlamentu a strany Sme rodina Borisa Kollára mala po schválení potrebných legislatívnych zmien rozbehnúť v budúcom roku. Výstavba bola jedným z hlavných predvolebných sľubov strany.

„Keď chcete začať stavať, žiadate o stavebné povolenie tri roky. Preto, aby sme mohli začať stavať nájomné byty, musíme zmeniť stavebný zákon a zákon o verejnom obstarávaní,“ povedal v diskusii na Tablet.tv Boris Kollár.

Zákony sú napísané

„Tieto dva zákony už sú napísané, robilo sa na tom tri mesiace. Teraz to prebehne cez Koaličnú radu a pôjde to von,“ povedal. Pri aktuálne rastúcich cenách nehnuteľností podľa neho mnohí občania ocenia, keď si namiesto vybavovania vysokej hypotéky budú môcť za dvesto – tristo eur prenajať štátny byt.

„Keď bude platiť nájomné, nebude mať problém a po desiatich – dvadsiatich rokoch si byt bude môcť odkúpiť,“ povedal Kollár.

Dodal, že tento projekt podľa neho ľuďom pomôže, veľkí developeri ho však môžu vnímať ako hrozbu.

Kollár odmieta, že by minister sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) znížil nízkopríjmovým skupinám minimálnu mzdu na budúci rok, či zobral dôchodcom trinásty dôchodok.

Vianočné prekvapenie

Uviedol, že obe skupiny dostanú reálne viac peňazí ako doteraz, bude to však menej, ako by im garantovala legislatíva schválená za bývalej vlády v predvolebnom období.

„Keď sa dôchodcovia teraz na Vianoce pozrú do peňaženky, uvidia, či majú viacej, alebo menej. Podľa toho, koľko peňazí sme na to pripravili, tristo miliónov, tak dostanú raz toľko ako mali,“ povedal Kollár.

„A niektorí dôchodcovia za minulej vlády tento príspevok vôbec nedostali, okolo 150-tisíc dôchodcov. Teraz dostanú aj tí, ktorí boli predtým ukrátení,“ uviedol. Dodal, že Smer-SD sľuboval 13. dôchodky už od roku 2010, uzákonil ich však až teraz, tesne pred voľbami.

Exekučná amnestia

Kollár by chcel ešte na jeseň dotiahnuť prípravu exekučnej amnestie. „Pani ministerka už na tom pracuje, my máme tiež svoj koncept a chceme to vycizelovať,“ povedal.

Na jeseň by sa podľa neho malo schváliť aj zrušenie doplatkov za lieky pre dôchodcov, ťažko zdravotne postihnutých a deti do šesť rokov.

„Na aktuálnej schôdzi parlamentu považujem za najdôležitejší bod pomoc 120-tisíc ženám – dôchodkyniam, ročníky 58, 59 a 60, ktoré minulá vláda okradla o ich práva. My sme za to bojovali v minulom volebnom období, dokonca sme to dali na Ústavný súd a teraz je to v parlamente,“ konštatuje líder hnutia Sme rodina.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie