LULA Rôzne

Dôchodok možno posielať aj na účet manžela alebo manželky: Súhlas musia dať obaja

Peniaze si dôchodca môže nechať posielať aj na spoločný účet s manželom alebo manželkou. Sociálna poisťovňa však pripomína viaceré riziká.

Ilustračný obrázok k článku Dôchodok možno posielať aj na účet manžela alebo manželky: Súhlas musia dať obaja
Zdroj: Dnes24.sk

Na písomnú žiadosť poberateľa dôchodku môže Sociálna poisťovňa posielať jeho peniaze na účet manžela alebo manželky v banke. S týmto spôsobom poukazovania dávky však musí manžel alebo manželka súhlasiť.

V prípade poukazovania dôchodku na účet manžela (manželky) je možné podať žiadosť na tlačive „Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet manžela (manželky) dôchodcu“, ktoré vypĺňa poberateľ dôchodku alebo žiadateľ o dôchodok.

Vlastnoručný podpis

Súhlas musí vyjadriť nielen ten dôchodca, o posielanie ktorého peňazí ide, ale aj ten, na účet ktorého ich bude poisťovňa posielať. Súhlas vyjadrujú obaja vlastnoručným podpisom.

Tlačivá sú dostupné v každej banke, v ústredí a v každej pobočke Sociálnej poisťovne a na internetovej stránke poisťovne.

Výhody aj riziká

„Pri spoločnom účte manželov si okrem výhod treba uvedomiť aj riziká. Pri viacerých exekúciách môže exekútor zablokovať účet a ani jeden z manželov sa k svojim peniazom nedostane. Ak zomrie majiteľ účtu, banka účet zablokuje. Pozostalý manžel alebo manželka si musí otvoriť svoj vlastný účet a súčasne požiadať Sociálnu poisťovňu o poukazovanie dôchodku na nový účet. Môže tak urobiť na tlačive ,Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke'. Zmenu v poukazovaní dôchodku nie je možné vykonať ihneď, najneskôr však od tretej splátky dôchodku po doručení žiadosti do poisťovne,“ upozorňuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Foto: ilustračné

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie