Správy Rôzne

Dočká sa Slovensko čiastočnej dekriminalizácie drog? Ministerstvo predstavilo návrh

Súčasná "drogová" legislatíva a hroziace vysoké tresty na Slovensku neplnia preventívny ani odstrašujúci účinok. Situáciu chce zlepšiť Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd), ktoré dnes predstavilo návrh celkom novej právnej úpravy.

Ilustračný obrázok k článku Dočká sa Slovensko čiastočnej dekriminalizácie drog? Ministerstvo predstavilo návrh
Zdroj: Dnes24.sk

Cieľom je, aby za držbu rovnakého množstva drogy boli udeľované rovnaké tresty a aby boli odhaľovaní a prísne postihovaní najmä díleri. Návrh zákona tiež rieši poskytovanie pomoci a prevenciu.

Mladí ľudia skúšajú marihuanu

Až 30 percent mladých ľudí podľa oficiálnych štatistík vyskúšalo marihuanu, teoreticky tak každému tretiemu z nich hrozí trestné stíhanie a následne väzenie alebo najčastejšie podmienka, upozornila ministerka. Súčasná legislatíva pritom podľa nej neodstrašuje. Ukázal to európsky prieskum z roku 2015, ktorý zaznamenal na Slovensku nárast v experimentovaní s marihuanou v populácii ľudí od 15 do 34 rokov.

Rozdielne tresty

„Návrhom zákona sa predovšetkým snažíme dosiahnuť stav, keď za držbu rovnakého množstva drogy budú udeľované rovnaké tresty, pretože dnes tá prax je možno aj na základe nejednoznačných formulácií v zákone rozdielna,“ ozrejmila Žitňanská. Podľa prokurátora Generálnej prokuratúry SR Jozefa Čentéša sú súdy, ktoré odsudzujú za držbu marihuany iba v prípade množstva väčšieho ako 0,5 gramu a sú aj súdy, ktoré uznajú držiteľa vinným už pri množstve päťkrát menšom.

„Našou snahou je, aby na rovnakú situáciu súd reagoval vždy rovnakým rozhodnutím, čo je napĺňanie princípov právneho štátu,“ priblížil Čentéš, že po novom by malo byť v zákone presne stanovené množstvá drog, od ktorých sa bude odvíjať trestnosť skutku. Nahrádza sa tým súčasný pojem „pre vlastnú potrebu“ a „obvykle jednorazová dávka drogy“, ktoré by mali z právneho poriadku vypadnúť. Súdy budú mať po novom aj možnosť upustiť od potrestania páchateľa a uložiť mu samostatné ochranné liečenie, čo dosiaľ nebolo množné, zdôraznil Čentéš.

Prvýkrát by mala byť držba hodnotená ako priestupok

Pracovná komisia zložená z odborníkov z rôznych oblastí, ktorí o návrhu diskutovali niekoľko rokov, dospela zároveň k presvedčeniu, že prevencia má mať prednosť pred kriminalizáciou. „Navrhujeme, aby držba nepodstatného množstva drogy bola prvýkrát trestaná ako priestupok a až v prípade opakovaného porušenia zákona v priebehu 12 mesiacov ako trestný čin,“ uviedla Žitňanská. „Chcem zdôrazniť, že akákoľvek držba drogy je aj podľa nášho návrhu protizákonná,“ doplnila. V priestupkovom konaní, ktorý by mal mať na starosti obvodný úrad v sídle kraja, má hroziť držiteľovi takéhoto množstva drogy pokuta do 165 eur.

Dôvod, prečo dať prednosť netrestným opatreniam právnej aj neprávnej povahy pred kriminalizáciou, je podľa Žitňanskej ten, že v drvivej väčšine ide o kategóriu mladých ľudí, ktorí potrebujú skôr odbornú zdravotnú pomoc v súvislosti s vznikajúcou alebo už existujúcou drogovou závislosťou. Štát chce týmto ľuďom ponúknuť pomoc na nápravu, zdôraznila.

Pri marihuane by malo byť nepatrným množstvo do jedného gramu, pri pervitíne a amfetamíne 0,2 gramu, pri heroíne 0,5 gramu a pri kokaíne napríklad 0,3 gramu.

Takéto množstvá odporučili odborníci kriminalisticko-expertízneho ústavu na základe poznatkov z praxe. Vždy sa tiež bude posudzovať množstvo účinnej látky v zadržanej droge. Trestným po novom bude aj držba húb obsahujúcich omamné a psychotropné látky.

Možná lierčba

Mladším ako 18 rokov má byť okrem pokuty v prípade držby nepatrného množstva drogy automaticky nariadená aj lekárska diagnostika a prípadne aj liečba drogovej závislosti. Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre prevenciu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica vysvetlil, že v praxi sú s drogou prichytení často mladí ľudia, ktorí majú v svojom živote problémy a droga je spôsobom, ako ich riešia. „Je dôležité, aby boli vyšetrení kompetentným psychiatrom a riešila sa základná príčina problému,“ vysvetlil Okruhlica s tým, že samotná pokuta by v tomto prípade účinok nemala a užívanie drog by mohlo pokračovať.

Návrh, ktorý dnes ministerstvo spravodlivosti predložilo do pripomienkovania, predpokladá účinnosť 1. marca 2018. Ministerka však deklarovala, že je pripravená na dlhú a podrobnú diskusiu a tento termín je len orientačný. Žitňanská dnes na pôdu ministerstva pozvala aj poslancov Národnej rady SR, v prítomnosti ktorých chcela návrh predstaviť. Nedostavil sa žiaden.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM