Webnoviny - Svet

DOHNAL: Vláda by sa do vedenia účtov nemala miešať

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Vláda by sa do oblasti vedenia účtov nemala miešať. Ako pokračoval riaditeľ spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal, medzinárodné porovnania ukazujú, že v oblasti vedenia účtov je Slovensko na tom priemerne a služby sú u nás oveľa lacnejšie ako napríklad v Českej republike. „Preto táto oblasť nevykazuje znaky zlyhania trhu a potrebu vládneho zásahu. Je dobre, že vláda nestanovila aj cenu za tento balík, vtedy by bola regulácia jednoznačne škodlivá. Takto je jej efekt iba veľmi otázny,“ povedal Dohnal.

Ako všetky iné vládne regulácie, aj táto bude mať podľa Dohnala neželané dôsledky. Keďže banky budú súťažiť cenou za základné služby, je podľa neho pravdepodobné, že vzrastú ceny služieb do balíka nezahrnutých. „Môžeme teda očakávať rast poplatkov za prečerpanie bežného účtu, vydanie kreditných kariet, či poistenia ku kartám,“ povedal. S tým súvisí, že banka s najlacnejším vládnym balíkom služieb bude mať zrejme drahšie nadväzné služby a teda klientovi ostane problém, pre ktorú banku sa rozhodnúť.

Nový bankový produkt súvisí podľa Slovenskej bankovej asociácie s blížiacimi sa voľbami

Zo zavedenia nového tzv. základného bankového produktu, ktorý v stredu odsúhlasila vláda, je podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) cítiť blížiace sa parlamentné voľby. Bankári vláde vyčítajú predovšetkým to, že odsúhlasila zavedenie základného balíka služieb, ktorý by mal byť rovnaký v každej banke, bez možnosti jeho pripomienkovania. „Očakávali by sme odborný prístup, komunikáciu a nevťahovanie bánk do politiky,“ povedal vo štvrtok na brífingu asociácie bánk člen jej prezídia Imrich Béreš. Banky boli podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála informované o plánovanej príprave nového balíka vopred. „Nemôžu hovoriť, že o tom nevedeli,“ uviedol v reakcii na výčitky asociácie pre agentúru SITA Šmál.

Vláda si pod pojmom základný bankový produkt predstavuje podľa prezidenta SBA Igora Vidu vedenie účtu, poskytnutie platobnej karty, neobmedzený počet elektronických transakcií a neobmedzený počet platobných operácií kartou v celej eurozóne. Tento produkt sa podľa neho nedá nazvať inak ako luxusným balíkom a žiadna banka na slovenskom trhu v súčasnosti tak bohatý balíček neponúka ani svojim najbonitnejším klientom privátneho bankovníctva. Podľa viceprezidenta bankovej asociácie Jozefa Bartu ho možno považovať za akýsi „diamantový balík“. Bankári vyčítajú novému produktu predovšetkým to, že náklady s ním spojené sú vzhľadom na neobmedzený počet transakcií nekalkulovateľné a jeho cena sa tak bude pohybovať v desiatkach eur.

Ako pokračoval Vida, ministerstvo financií sa nechalo inšpirovať existenciou podobného balíka v Belgicku. Ten je však podľa neho úplne iný a zahŕňa len vedenie účtu, zopár operácií a nie je v ňom zahrnutá karta. „Je určený sociálne slabším vrstvám. V súčasnosti je jeho využívanie na úrovni 5 %,“ povedal Vida. Nejde teda podľa neho o relevantné porovnanie, keďže slovenský návrh nezadáva žiadne obmedzenia a mohol by ho využívať ktokoľvek.

Banková asociácia sa obáva, že zavedenie povinnosti ponúknuť takýto balík klientom je len prvým krokom, po ktorom bude nasledovať cenová regulácia a zásah do slobodného podnikania. Ak by bola cena produktu regulovaná, banky zaznamenajú straty z tohto produktu. „Banky sú podnikateľské subjekty a jednoducho navýšia ceny niekde inde, aby si zachovali profitabilitu,“ skonštatoval Barta.

Bankári sú však pripravení rokovať s ministerstvom financií o konečnej podobe pripravovaného balíka služieb. „My sa nebránime balíku. Ale ten balík musí mať presne stanovené pravidlá, nesmie byť nadštandardný,“ uviedol Béreš. Ako doplnil, banky sa chcú obrátiť na zástupcu Európskej komisie, aby im odporučil postup. Pokiaľ však tento zákon prejde v takejto forme a bude odporovať ústave, banky sa obrátia na ústavný súd.

Povinnosť pre banky zaviesť nový tzv. základný bankový produkt odsúhlasila vláda v stredu nepriamou novelou zákona o bankách v rámci nového zákona o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov. „Zmyslom je, aby všetky banky, ktorých sa to týka, zaviedli určitý základný variant služieb, ktorý je dostačujúci pre jednoduchého klienta,“ konštatoval po rokovaní kabinetu Počiatek. Banky by si podľa jeho slov mali pri získavaní záujemcov o tento produkt výrazne cenovo konkurovať. V prípade, že nový zákon odobria aj poslanci parlamentu, účinnosť by mal nadobudnúť od 11. júna tohto roka.

Základný balík služieb by mal obsahovať zavedenie a zrušenie bežného účtu v eurách, vykonávanie platobných operácií, to znamená vklady, výbery a prevody ako aj vydanie medzinárodnej debetnej platobnej karty. Rovnako bude musieť obsahovať aj zriadenie internet bankingu alebo inej platobnej aplikácie internetového bankovníctva. Každá banka bude musieť poskytnúť neobmedzený počet platobných operácií v rámci internet bankingu a rovnako neobmedzený počet platieb platobnou kartou. V rámci základných služieb budú musieť banky ročne poskytnúť aj najmenej 36 operácií v eurách v rámci európskeho hospodárskeho priestoru uskutočnených na pobočkách alebo expozitúrach.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM