Webnoviny - Svet

Dohodu vládnej štvorky označil politológ za sobáš z rozumu

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Lídri sa dohodli, vláda Ivety Radičovej dovládne do volieb

Smer podporí novelu ústavy a umožní vláde dovládnuť Politológ Horský hovorí o nečakanom riešení

Súčasná vládna kríza dospela k nečakanému, rýchlemu a zrejme aj úspešnému riešeniu, povedal pre agentúru SITA politológ Michal Horský.

Podľa Horského sa črtajú dve pozitívne možnosti ukončenia vládnej krízy. Prvá vyplýva z toho, že predsedovia koaličných strán sa dohodli tak, že získali 78 poslaneckých hlasov, čo je dostatočný počet hlasov na návrh a zostavenie novej vlády do konania predčasných parlamentných volieb. SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd sa „až s nečakanou politickou kultúrou zhodli na krátkom programovom dokumente, podmienkach pre získanie poverenia dočasnej vlády, ktorá nás všetkých dovedie k voľbám“.

Podmienky SaS možno chápať ako symbolickú cenu a pokus o návrat stratenej politickej tváre pred ostatnými tromi koaličnými partnermi a verejnosťou, domnieva sa politológ. Pozitívna možnosť ukončenia vládnej krízy je podľa Horského založená na tom, že „strana Smer-SD a štyria bývalí koaliční spojenci sa zhodli z podnetu prezidenta na ústavnom riešení a novelizácii príslušného článku Ústavy SR o poverení výkonom exekutívy súčasnej vlády po jej vyslovení nedôvery“.

Politológ Michal Horský pripomenul „pozitívnu rolu prezidenta a všetkých piatich strán, ktoré neuprednostnili stranícke záujmy pred záujmami občanov Slovenskej republiky“.BRA­TISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Pozícia vládnej koalície pripomína sobáš z rozumu, myslí si politológ Ján Baránek.

Reagoval tak na dnešnú dohodu koaličných strán SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SaS o tom, že podporia malú novelu Ústavy SR, jej článku 115.

Novela umožní prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi vládu Ivety Radičovej po nevyslovení dôvery odvolať a zároveň ju až do marcových predčasných volieb poveriť vládnutím.

Prezident po stretnutí s predsedami koaličných strán informoval, že vládu Ivety Radičovej po novelizácii ústavy poverí, aby pokračovala vo svojej činnosti až do predčasných volieb. Zároveň informoval, že na nedeľný summit Európskej únie a eurozóny cez víkend pôjde premiérka Iveta Radičová.

Podľa Baránka pripomína pozícia koaličných strán sobáš z rozumu preto, lebo budú musieť zároveň viesť predvolebný boj a zároveň vládnuť. Zdôraznil tiež, že koaličnej štvorke „nezostáva nič iné, len spolupracovať a za každých okolností dovládnuť“.

Niekoľkodňové rozhovory po páde vlády o termíne odvolania vlády a o spôsobe, akým sa dovládne až do marcových predčasných volieb označil Baránek za zbytočné emócie. Tvrdí, že to bolo viac spolitizované ako muselo byť. „Zrejme sa to v súčasnej vnútropolitickej situácii na Slovensku ani inak nedalo. Potrebovalo to patový vývoj,“ konštatoval pre SITA Baránek.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM