Jakub Forgács Správy Regióny

Domov sociálnych služieb Slatinka v Lučenci by mohol prejsť transformáciou. Vieme viac

Transformácia DSS Slatinka má zabezpečiť klientom plnohodnotný život. Financie na tento účel chcú získať z eurofondov.

Ilustračný obrázok k článku Domov sociálnych služieb Slatinka v Lučenci by mohol prejsť transformáciou. Vieme viac
8
Galéria
Zdroj: TASR

Domov sociálnych služieb (DSS) Slatinka v Lučenci by v budúcnosti mohol prejsť transformáciou, ktorej podstatou by bolo zabezpečenie plnohodnotného života pre jeho klientov so zdravotným postihnutím. Uviedla to riaditeľka DSS Denisa Nincová, podľa ktorej chcú financie na tento účel získať z eurofondov.

Celkový rozpočet projektu je 2,4 milióna eur, Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ako zriaďovateľ zariadenia by ho mal kofinancovať čiastkou vo výške piatich percent. Spolufinancovanie schválili krajskí poslanci na svojom poslednom, augustovom zasadnutí. Podpísať ho však ešte musí predseda BBSK Marian Kotleba.

Podľa Nincovej spočíva transformácia v tom, že veľké a izolované domovy sociálnych služieb sa menia na menšie zariadenia rodinného typu, ktoré ich klientom dávajú možnosť zapojiť sa do bežného života. „Aj ľudia so zdravotným postihnutím majú právo využívať všetko, čo svet ponúka – chodiť do školy so svojimi rovesníkmi, do zamestnania, aj do kina,“ podotkla Nincová s tým, že klienti inštitúcií takéto možnosti nemajú.
„ Celý ich život sa často odohráva pod jednou strechou na niekoľkých metroch štvorcových. „Je tu veľa ľudí, málo životného priestoru a takmer žiadne možnosti žiť podľa vlastných preferencií. Poskytovanie sociálnych služieb v inštitúciách je pozostatkom minulosti, kedy boli ľudia so zdravotným postihnutím umiestňovaní skôr mimo bežného sveta,“ dodala.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Leto v uliciach Lučenca
8
Galéria
Foto: Boris Macko
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM