Webnoviny - Svet

Doplatky za lieky sa možno budú meniť každý mesiac

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Doplatky za lieky sa možno už čoskoro budú môcť meniť dvanásťkrát ročne. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti navrhuje, aby sa kategorizácia robila nie štyrikrát za rok, ako je to v súčasnosti, ale dvanásťkrát. Každý mesiac v roku tak na trh budú môcť vstupovať nové lieky, výrobcovia zároveň budú môcť znižovať ich ceny a klesať tak budú môcť aj doplatky. Úhrada poisťovní sa však bude meniť iba štyrikrát ročne. Ako ďalej na piatkovej tlačovej besede informovala riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky na ministerstve Michaela Gajdošová, táto zmena má umožniť rýchly vstup nových liekov na trh, ale aj znižovanie doplatkov.

Slovenská lekárnická komora pritom dlhodobo kritizovala už súčasnú štvrťročnú frekvenciu kategorizácie. Argumentovala, že časté zníženie doplatkov spôsobuje lekárňam straty, pretože lieky kupujú za iné, drahšie, ceny, ako ich následne predávajú. Podľa Gajdošovej sa kategorizácia musí upravovať pre európsku legislatívu. Zároveň lekárnikov upokojila, že budú môcť kupovať lieky za nové, znížené ceny mesiac pred účinnosťou novej kategorizácie. Agentúra SITA požiadala komoru o aktuálne stanovisko. Novela zákona, ktorá by sa v piatok mala objaviť v medzirezortnom pripomienkovom konaní, prináša aj ďalšie novinky. Jej hlavným cieľom je podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika transparentnosť a zníženie cien liekov. „Je to zásadný prelom v transparentnosti liekovej politiky,“ vyhlásil. Zmeny by mali priniesť ročnú úsporu na úrovni približne 100 mil. eur. Prvé čiastkové finančné efekty sa očakávajú už na konci toho roka. Novela by totiž mala platiť od polovice augusta 2011.

Veľkou zmenou by malo byť kategorizovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu, ako sú napríklad protetické náhrady. Táto oblasť totiž doteraz regulovaná vôbec nebola. „Tu vidíme relatívne veľkú oblasť, kde je dôležité urobiť jasnejšie pravidlá,“ povedal minister. Každá zdravotná poisťovňa na Slovensku má aktuálne vlastné ceny takéhoto materiálu, po novom by sa mali zjednotiť na najnižšiu úroveň. Ako naznačil Uhliarik, nemocnice totiž v niektorých prípadoch kupovali materiál za výrazne odlišné ceny.

Legislatíva obsahuje aj avizovanú zmenu referencovania cien liekov na úroveň druhej najnižšej v Európskej únii. Jej súčasťou je aj zavedenie elektronizácie do kategorizácie. Účastníci konania ako aj rezort zdravotníctva budú komunikovať výhradne elektronicky, každý liek bude mať na webovej stránke svoj vlastný „elektronický spis“ s kompletnou dokumentáciou. Snahou rezortu je do systému zaviesť väčšiu transparentnosť. Zverejňovať bude mená aj životopisy členov poradných orgánov, tí budú zároveň povinní predkladať vyhlásenia o konfliktne záujmov. V prípade existencie takéhoto konfliktu budú vylúčení z rozhodovania. O vylúčení bude rozhodovať minister. Zverejňovať sa budú aj rozhodnutia a menovité hlasovanie členov poradných orgánov.

Novinkou bude aj dočasná a podmienená kategorizácia. V prípade dočasnej kategorizácie dostane podľa Gajdošovej každý nový originálny liek kategorizáciu na 24 mesiacov. Na toto obdobie mu bude garantovaná úhrada. Následne kategorizačná komisia daný liek posúdi a rozhodne, či mu úhradu ponechá, alebo príde k zmene. V prípade podmienenej kategorizácie stanoví ministerstvo maximálny objem úhrad poisťovne pre určitý liek na obdobie 24 mesiacov. Úhrady nad tento dohodnutý rámec bude znášať výrobca lieku.

Po novom by zároveň mali byť účastníkom kategorizácie aj poisťovne a aktívne tak pôsobiť na ceny a úhrady liekov. Novela rieši aj problém nedostatku akéhokoľvek kategorizovaného lieku a stanovuje pokuty pre výrobcov. Ak na trhu chýba najlacnejší liek v skupine, pokuta môže byť na úrovni 10 až 30 tis. eur, ak iný ako najlacnejší 10 tis. eur. Novela má riešiť aj rozhodnutie mimo štandardného procesu a termínov. To by malo byť možné iba v prípade epidémie či pandémie, v prípade prírodných a ekologických katastrof, alebo ak bude úspora verejného zdravotného poistenia najmenej 1 mil. eur ročne. Zároveň sa to týka opatrení nariadených vládou alebo parlamentom z dôvodu nevyhnutnosti zabezpečiť finančnú stabilitu systému. Zrýchlené konanie nemôže byť kratšie ako tri dni.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, ktorá združuje výrobcov, distribútorov liekov a lekárne, víta snahy Ministerstva zdravotníctva SR o zmeny a stransparentnenie liekovej politiky na Slovensku. "S obavami sa však pozeráme na plánované sprísnenie referencovania cien liekov, ktoré môže mať podľa nášho názoru negatívny dopad na slovenských pacientov,“ reagoval na predstavenú novelu prezident asociácie Igor Novák.

Takýto krok by sa totiž podľa neho mohol prejaviť v náraste doplatkov pacientov za lieky, ako aj v nadmernom vývoze liekov zo Slovenska do zahraničia. „Obávame sa, že lacnejšie lieky sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou stanú zaujímavým vývozným artiklom a výhodnejšie si ich nakoniec kúpia pacienti v zahraničí a slovenským pacientom ostanú iba prázdne regály,“ dodal Novák.

Asociácia má podľa jeho slov záujem aktívne sa podieľať na reforme liekovej politiky, preto využije možnosti pripomienkovania právnej normy. O konkrétnych výhradách bude informovať na tlačovej besede. "Veríme, že rezort zdravotníctva bude otvorený komunikácii o tejto problematike tak, ako to vlani avizoval minister Ivan Uhliarik po prvom predstavení novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Novák. Rezort zdravotníctva už pritom jednu novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti predstavil v septembri tohto roku, pripomienkové konanie sa skončilo 13. októbra. Na vládu sa však materiál nedostal. Ministerstvo to odôvodňovala veľkým množstvo vznesených pripomienok.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM