Webnoviny - Svet

Dopravcovia chcú pokračovať v proteste

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Zástupcovia malých a stredných dopravcov, ktorí sú nespokojní s podmienkami fungovania mýtneho systému, zorganizovali dnes prvý deň informačno-petičnej akcie na podporu svojich štyroch požiadaviek. V utorok mienia v proteste proti mýtu pokračovať.

Na čerpacích staniciach po celom Slovensku dopravcovia získavali podpisy za zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín, či výrazné zníženie cestnej dane ako kompenzácie za zavedenie elektronického mýta. Zároveň dopravcovia v petícii žiadajú pozastaviť realizáciu mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest prvej triedy len na nevyhnutné úseky a označenie všetkých spoplatnených úsekov informačnou tabuľou.

Akciu dopravcov proti mýtu podľa zistených informácií u niektorých regionálnych koordinátorov sprevádzal dosť chaotický priebeh a nižšia podpora, ako sami očakávali. Nekonala sa ani na všetkých plánovaných čerpacích staniciach a tam, kde ju zorganizovali, nie všade trvala, ako mala od 6:00 do 18:00. Hovorca dopravcov Jaroslav Polaček z firmy Fúra, s.r.o. Rozhanovce pre agentúru SITA dnes napriek tomu tvrdil, že petičná akcia bola na viac ako sto čerpacích staniciach a nepovažuje ju za neúspech. Najväčšiu podporu mala podľa neho petícia v Poprade, Ružomberku, Lučenci, Topoľčanoch a čiastočne v Košiciach.

Ďalšia zástupkyňa dopravcov Jana Sarvašová z firmy Sajma, s.r.o. Lučenec spresnila, že petícia prebiehala na 105 čerpacích staniciach, pričom asi na pätine z plánovaného množstva prevádzkovatelia dopravcov vykázali preč, keďže si neželali, aby akciu organizovali. Sarvašová uviedla, že v utorok chcú v akcii pokračovať a popoludní by chceli uskutočniť aj tlačovú besedu pre zástupcov médií.

Dopravcovia uvažovali zorganizovať protestnú akciu podľa uverejneného zoznamu na 137 pumpách po celom Slovensku. V Bratislave namiesto plánovaných 25 čerpačiek bola petícia podľa Polačeka asi na šestnástich miestach. Jeden z bratislavských koordinátorov Jozef Janák vedel len o troch čerpacích staniciach v hlavnom meste, kde sa petícia konala asi tri hodiny. Sám bol na čerpačke na výpadovke z Bratislavy na Brno a získal asi desať podpisov. „Z desiatich prišli len traja dopravcovia, neviem, či nemali záujem, alebo mali strach,“ uviedol Janák. Všetko je to podľa neho v ľuďoch, dodal o problémoch s organizáciou.

Milan Labuda na jednej stanici v Žiline spolu s kolegom získali okolo tristo podpisov a do 18:00 chceli zvýšiť ich počet na päťsto. Podľa neho išlo o jedinú pumpu v Žiline, kde sa petícia konala. Pristavené boli aj nákladné automobily, no čerpacia stanica nebola blokovaná. Prevádzkovateľ čerpačky im umožnil, aby podpisy získavali od zákazníkov priamo vnútri.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM