Webnoviny - Svet

Dopravcovia rozhodnú o Ficovej podmienke do večera

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) oceňujú ochotu premiéra Roberta Fica stretnúť sa s nimi v pondelok 11. januára a rokovať o ich požiadavkách v súvislosti s mýtom. O tom, či prijmú jeho podmienku na stretnutie, aby dovtedy ukončili všetky protestné aktivity, majú rozhodnúť približne do 18:00. Predstaviteľ únie autodopravcov Jaroslav Polaček o tom informoval novinárov vo vestibule Úradu vlády SR. „Sme tu len dvaja zástupcovia Únie autodopravcov. Požiadali sme všetky naše krajské štruktúry, krajských predstaviteľov, aby sme sa stretli. Budeme rokovať a hľadať riešenie o podmienke pána premiéra,“ povedal ďalej Polaček.

Fico v piatok kvôli programu neprijme dopravcov

Premiér Robert Fico v piatok nemôže prijať zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) pretože už má iný program. Ako ďalej novinárov informovala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová, predseda vlády nedostal žiadnu oficiálnu žiadosť od autodopravcov o stretnutie, ale je ochotný sa s nimi stretnúť v pondelok 11. januára. Podmienkou však podľa nej je, aby autodopravcovia prerušili všetky protestné akcie, ktoré komplikujú dopravnú situáciu na slovenských cestách a tým život verejnosti. Na pondelňajšom stretnutí by mali byť prítomní aj minister dopravy Ľubomír Vážny a predstaviteľ spoločnosti SkyToll.

Autodopravcovia poslali premiérovi pozvánku len prostredníctvom internetu, čo podľa Glendovej nie je oficiálna žiadosť na stretnutie. Zástupcovia únie autodopravcov zatiaľ na Úrad vlády SR neprišli, hoci tak avizovali.

Podľa člena koordinačného výboru únie Rudolfa Páleša, únia vo štvrtok poslala premiérovi list so žiadosťou o stretnutie v piatok na Úrade vlády SR v Bratislave. Situácia okolo zavádzania elektronického mýta si podľa vyhlásenia únie vyžaduje priamy premiérov zásah. Únia autodopravcov vo štvrtok nevylúčila organizáciu protestných akcií na podporu svojich požiadaviek na viacerých miestach Slovenska. Ako vo štvrtok uviedol Páleš, je možné, že protestné akcie sa môžu uskutočniť aj v iných mestách na Slovensku ako v Bratislave, napríklad v Košiciach alebo v Trnave.

Autodopravcovia žiadajú o zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín – benzín na 0,371 eura a naftu na 0,298 eura za liter. Chcú aj zníženie dane z motorových vozidiel, ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta. Podľa autodopravcov by malo byť aj pozastavené fungovanie mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest 1. triedy a mapa by mala byť rozdelená na podrobnejšie úseky s presným meraním skutočne najazdených kilometrov. Ďalšou požiadavkou je označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnou tabuľou na začiatku a konci úseku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM