Webnoviny - Svet

Dopravcovia začali štrajk na čerpacích staniciach

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) – Malí a strední dopravcovia, nespokojní s podmienkami výberu mýta, začali v pondelok ráno na viac ako sto čerpacích staniciach na Slovensku protestnú akciu. Dopravcovia v informačno-petičnej akcii žiadajú splnenie štyroch požiadaviek. Vláda a parlament by podľa nich mali znížiť spotrebnú daň z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín a výrazne znížiť cestnú daň ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta. Zároveň chcú pozastaviť realizáciu mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest prvej triedy len na nevyhnutné úseky a tiež žiadajú označenie všetkých spoplatnených úsekov informačnou tabuľou.

Zástupca vznikajúcej Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček pre agentúru SITA v pondelok potvrdil začatie protestnej akcie o 6:00 s tým, že má trvať do 18:00. O tom, či akcia bude pokračovať aj v utorok popoludní, sa má rozhodnúť podľa jej priebehu v pondelok. „Nemám informácie, že by bola nejaká pumpa zablokovaná,“ povedal Polaček. Cieľom dopravcov je získať najmenej 300 tis. podpisov na podporu svojich požiadaviek. O členstvo v UNAS podľa Polačeka požiadalo zatiaľ okolo dvesto dopravcov. O zaregistrovanie únie požiadali ministerstvo vnútra 31. decembra 2009.

Okrem spomínaných štyroch bodov petície majú autodopravcovia ďalších sedem požiadaviek, o ktorých chcú ale rokovať v januári. Medzi nimi je napríklad zvýšenie rozdielu výšky sadzby mýtneho v prospech ekologických vozidiel, či umožnenie platiť dopravcom skutočne prejazdené vzdialenosti a nie prejazdené celé úseky ciest alebo zrušenie všetkých výnimiek pri platbách elektronického mýta. Za okrúhly stôl by si chceli sadnúť so zástupcami ministerstva dopravy, ministerstva vnútra, zamestnávateľskými zväzmi, Zväzom logistiky a zasielateľstva SR, firmou Skytoll, zástupcami Žilinskej univerzity a ostatnými záujmovými a profesijnými zväzmi, ktorých sa problematika dotýka.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM