Správy Zo Slovenska

Dovolenka v Tatrách s novými pravidlami: Kvôli suchu a požiarom platia špeciálne ZÁKAZY

V našich horách vypukli len za pár dní hneď tri požiare. Správa TANAPu už vydala zákaz vstupu na niektoré lesné plochy.

Ilustračný obrázok k článku Dovolenka v Tatrách s novými pravidlami: Kvôli suchu a požiarom platia špeciálne ZÁKAZY
Zdroj: pixabay.com

Zodpovedné správanie v chránených územiach je v čase extrémneho sucha mimoriadne dôležité. Upozorňuje na to Štátna ochrana prírody (ŠOP), Správa Tatranského národného parku (TANAP) už vydala zákaz vstupu do lesov mimo značených turistických a cyklistických trás. V priebehu niekoľkých dní totiž zaznamenali ochranári už tri požiare v rámci národných parkov.

Oheň rýchlo skrotili

V pondelok (25. 7.) horelo v lese v Správe Národného parku (NP) Slovenský raj, oheň spozorovali neďaleko Podleska východne od kóty Krompľa. Vďaka včasnej reakcii a následnej lokalizácii sa požiar podarilo dostať pod kontrolu po pár hodinách.

„Minulý týždeň horelo v Správe NP Veľká Fatra v katastrálnom území obce Liptovské Revúce a tiež v časti územia TANAP-u. Všetky požiare sa vďaka veľkému nasadeniu miestnych hasičov, ako aj pracovníkov jednotlivých správ, podarilo uhasiť,“ dopĺňa ŠOP.

Zákaz vstupu do lesa

„V čase akútneho nedostatku zrážok sú trávnaté a lesné porasty oveľa náchylnejšie na vznietenie a oheň sa nimi šíri rýchlejšie. Na vypuknutie veľkého lesného požiaru, ktorý spôsobí miliónové škody, tak niekedy stačí jediný nedostatočne uhasený ohorok z cigarety alebo založenie ohňa,“ upozorňuje ŠOP. Ochranári preto vyzývajú všetkých návštevníkov, nielen chránených území, na maximálnu opatrnosť a zodpovedné správanie.

Niektoré okresné úrady v tomto období pristupujú k dočasným zákazom vstupu na lesné pozemky, platí to napríklad v okresoch Poprad, Spišská Nová Ves či Kežmarok. Na základe nepriaznivých poveternostných podmienok je v týchto územiach dočasný zákaz pre akýkoľvek pohyb po lese na účel napríklad turistiky, stanovania, zberu lesných plodov, kempovania či cykloturistiky. Výnimkou sú vyznačené turistické a cyklistické trasy. Zákaz bol vydaný aj v okrese Košice a okolie a vydala ho aj Správa TANAP-u.

Prísne pravidlá

Envirorezort pripomína, že pobyt v chránených územiach má svoje pravidlá stanovené zákonom a návštevným poriadkom konkrétneho NP či chránenej krajinnej oblasti.

Už v územiach s tretím stupňom ochrany nie je povolené stanovanie, táborenie mimo zastavaného územia obce, zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb a vyhradených lokalít, zbieranie rastlín a ich plodov, púšťanie ohňostrojov mimo uzavretých stavieb či pohyb ľudí mimo vyznačených turistických chodníkov. Ministerstvo odporúča návštevníkom, aby sa ešte pred príchodom do chráneného územia oboznámili s jeho návštevným poriadkom, apeluje na dodržiavanie pravidiel.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM