Webnoviny - Svet

Dovolenky v automobilkách zahýbu hospodárstvom

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Celozávodné dovolenky v automobilkách na Slovensku poznačia aj letné makroekonomické štatistiky. Výroba vo Volkswagene a Kii sa zastaví na dva týždne na prelome júla a augusta a v trnavskom závode PSA v auguste dokonca na tri týždne. V tomto roku tak budú v automobilkách dovolenkovať oproti vlaňajšku v júli kratšie, väčšia časť dovoleniek pripadne na august.

Júlové čísla priemyslu by tak mohli dosiahnuť rekordne vysoké hodnoty, aj vďaka ďalšiemu veľkému hráčovi v hospodárstve Slovenska. „Navyše, Samsung celozávodnú dovolenku tento rok neplánuje, pre zabezpečenie kontinuity objednávok, pričom vlani mali v júli celozávodné dvojtýždňové voľno,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

V júli tak podľa nej môže priemyselná produkcia dosiahnuť najvyšší rast na úrovni 30 až 35 %. V auguste by to mohlo byť o zhruba 10 percentuálnych bodov menej, pričom v neprospech augustového rastu podľa Valachyovej hovorí okrem dovoleniek aj vyššia porovnávacia báza. Priemysel sa totiž vlani v auguste a v septembri už pomerne rýchlo zotavoval.

Dovolenkové odstávky výroby v automobilkách sa tak podpíšu aj pod bilanciu zahraničného obchodu. „Podľa našich prepočtov týždňový výpadok produkcie vo všetkých troch automobilkách môže znížiť slovenský export v danom mesiaci približne o 5 %, teda zhruba 200 mil. eur,“ uviedol analytik ING Eduard Hagara. Neznamená to však, že sa v rovnakom objeme zhorší aj obchodná bilancia, keďže sa tým pádom zníži aj dovoz automobilových komponentov. „Náš odhad je, že týždňová dovolenka vo všetkých troch automobilkách znamená prechodne zhoršenie obchodnej bilancie o 50 mil. eur,“ dodal Hagara.

V automobilke Volkswagen (VW) Slovakia začína letná celozávodná dovolenka od pondelka 26. júla. Dvojtýždňový pokoj vo výrobe využije spoločnosť tak ako každý rok na pravidelnú kontrolu a údržbu zariadení. „Výrobné linky sa znovu spustia v pondelok 9. augusta 2010,“ uviedol ďalej pre agentúru SITA hovorca automobilky Vladimír Machalík.

Prípravné práce súvisiace s výrobou vozidiel radu New Small Family však podľa neho budú intenzívne prebiehať aj počas celozávodnej dovolenky. „Podieľať sa na nich bude približne 320 zamestnancov z VW Slovakia a z dodávateľských firiem. Realizovať budú stavebné práce i inštalácie prvých technologických zariadení,“ priblížil Machalík.

V rovnakom čase ako vo VW Slovakia bude mať celozávodnú dovolenku aj Žilinská Kia Motors Slovakia. Odstávka v trnavskom PSA Peugeot Citroën Slovakia bude na rozdiel od ostatných dvoch automobiliek pôsobiacich na Slovensku trvať tento rok až tri týždne a začne v pondelok 2. augusta. Obe spoločnosti sa chystajú prerušenie produkcie využiť najmä na údržbu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM