Ilustračný obrázok k článku DRÁMA do posledného kola: Verstappen sa stal nečakaným majstrom sveta v F1! VIDEO
Zdroj: TASR/AP

DRÁMA do posledného kola: Verstappen sa stal nečakaným majstrom sveta v F1! VIDEO

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull získal svoj prvý titul majstra sveta v F1. V rozhodujúcich pretekoch sezóny 2021 v Abú Zabí triumfoval po dráme pred svojím najväčším rivalom Britom Lewisom Hamiltonom z Mercedesu.

han Ostatné športy
han Ostatné športy

DRÁMA do posledného kola: Verstappen sa stal nečakaným majstrom sveta v F1! VIDEO

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull získal svoj prvý titul majstra sveta v F1. V rozhodujúcich pretekoch sezóny 2021 v Abú Zabí triumfoval po dráme pred svojím najväčším rivalom Britom Lewisom Hamiltonom z Mercedesu.

Ilustračný obrázok k článku DRÁMA do posledného kola: Verstappen sa stal nečakaným majstrom sveta v F1! VIDEO
Zdroj: TASR/AP

Brita predstihol v poslednom kole a nedoprial mu rekordný 8. titul. Tretí finišoval Španiel Carlos Sainz na Ferrari.

Hamiltonov tím Mercedes získal ôsmy triumf po sebe v Pohári konštruktérov. V historickom poradí sa vyrovnal McLarenu. Viac triumfov majú iba Williams (9) a Ferrari (16).

Napínavé až do konca

Verstappen a Hamilton mali pred pretekmi zhodne 369,5 bodov. Iba druhýkrát v histórii sa stalo, že by prvý a druhý pretekár priebežného poradia išli do záverečného podujatia sezóny s vyrovnaným počtom bodov. Prvý takýto prípad nastal v roku 1974, keď napokon Brazílčan Emerson Fittipaldi triumfoval pred Švajčiarom Clayom Regazzonim.

Zdroj: YouTube.com

Priebeh pretekov

Verstappen veľmi zle odštartoval zo svojej 10. pole position v sezóne. Hamilton sa pred neho dostal ešte pred prvou zákrutou, no Holanďan sa držal v tesnom závese. Ešte v prvom kole Verstappen zaútočil na Hamiltona v ľavotočivej zákrute, v ktorej Brita po kontakte vytlačil z trate, no ten si udržal prvú priečku. Štart vyšiel aj Pérezovi, ktorý čisto nenechal priestor Norrisovi a posunul sa na 3. miesto.

Hamilton postupne zvyšoval náskok, jeho súper, ktorý odštartoval na mäkkej zmesi, zaostával aj pre problémy so zadnými pneumatikami. Prezul ich v 14. kole, vrátil sa za štvrtého Norrisa. V Mercedese okamžite zareagovali, rýchlu zastávku mal aj Hamilton, ktorý sa vďaka výraznému náskoku vrátil na trať za priebežne prvého Péreza. Dostal sa cez neho až v 21. kole po tom, čo s Mexičanom absolvoval niekoľko tesných súbojov v zákrutách.

Verstappen, ktorý dovtedy strácal 8 sekúnd, sa vďaka tomu dotiahol na Hamiltona, ktorý sa výrazne zdržal súbojmi s Pérezom. V 27. kole vyšiel do štrku Räikkönen, prišiel do boxov, ale na trať sa už nevrátil. Pre majstra sveta z roku 2007 išlo o neželanú rozlúčku s kariérou. V rovnakom kole odstúpil aj George Russell, ktorého zradila prevodovka. Rozlúčka s F1 a tímom Alfa Romeo nevyšla ani Antoniovi Giovinazzimu, ktorý pre technický problém odstúpil v 36. kole.

Dobré ťahy

Virtuálny safety car priniesol druhú návštevu boxov v podaní Verstappena. Po nej sa síce zvýšila strata na Hamiltona, no Holanďan z neho postupne ukrajoval. Jeho strata sa však ukázala ako príliš veľká. Záver pretekov zdramatizoval Latifi, ktorý v 53. kole narazil do bariéry. Na trať prišlo bezpečnostné vozidlo, Verstappen aj Pérez okamžite prezuli pneumatiky.

Pre Péreza sa krátko na to preteky skončili, keď zamieril do boxov a odstavil monopost. Safety car opustil trať v 59. kole. Verstappenovi ostalo jedno kolo na to, aby Hamiltona predbehol a podarilo sa mu to. V závere si už premiérový titul nenechal vziať.

Slová jazdcov

Max Verstappen, víťaz a nový majster sveta: „Milujem Red Bull a chcem v ňom ostať do konca života. V závere som vedel, že iba zázrak mi môže pomôcť. Konečne som mal šťastie. Veľké ďakujem patrí aj Sergiovi (Pérezovi).“

Lewis Hamilton, 2. miesto: „Gratulujem Maxovi a jeho tímu. Bojovali sme až do konca. Bola to najťažšia sezóna v mojej kariére. Som hrdý na svoj tím, nikdy sme sa nevzdali. Máme za sebou rok tvrdej roboty.

Carlos Sainz, 3. miesto: „Veľmi sa teším z 3. miesta, je to výborný výsledok. Som rád aj za Maxa, ktorý získal titul.“


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín