Krimi

Dráma v bojnickej nemocnici: Pacient mal napadnúť piatich ľudí

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach napadol vo štvrtok (14.12.) pacient, ktorý bol hospitalizovaný na tamojšom psychiatrickom oddelení, piatich ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Dráma v bojnickej nemocnici: Pacient mal napadnúť piatich ľudí
Zdroj: TASR

Následne po incidente mal pacient ujsť, pričom ho ešte v areáli nemocnice chytila polícia. Tá incident vyšetruje.

„Došlo k napadnutiu pacientom piatich ľudí, z toho časť personálu a časť spolupacientov. Bolo to na oddelení psychiatrie,“ povedal námestník liečebno-preventívnej starostlivosti nemocnice v Bojniciach Jozef Kubík. Išlo podľa neho o pacienta, ktorý mal problémy s drogami, pričom bol v Bojniciach niekoľkokrát hospitalizovaný, predtým s ním však nebol problém. Sesterská komora má informácie, že muž mal v prípade personálu napadnúť tri sestry.

Jedna osoba ostala na pozorovaní

K zraneniam napadnutých ľudí sa Kubík vyjadriť nechcel, ozrejmil však, že po ošetrení všetkých zostala na pozorovaní v nemocnici jedna osoba. „Je to v štádiu šetrenia, aj políciou, aj nami. Vykonávame vnútorné šetrenie, čo sa vlastne udialo. Vyhodnotíme situáciu a potom zaujmeme bližšie stanovisko aj k nejakým prípadným nápravným opatreniam a k ďalším iným opatreniam, ktoré by sme mali urobiť,“ doplnil.

Incident už rieši aj polícia. „Policajný vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície z Prievidze začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví v súbehu s prečinom výtržníctva,“ konkretizovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Chytili ho kilometer od nemocnice

Muža, ktorý bol bosý, oblečený iba v pyžamových nohaviciach a zakrvavený, podľa nej policajti z Prievidze chytili približne kilometer od nemocnice, z ktorej ušiel a následne ho obmedzili na osobnej slobode. „Momentálne sa v uvedenej veci stále vykonávajú procesné úkony. Bližšie informácie poskytneme neskôr,“ doplnila.

V Bojniciach sa s incidentmi, že pacient napadol zamestnanca, stretávajú, ale tento prípad je asi najzávažnejší, podotkol Kubík. „Situáciu by pomohlo riešiť detenčné centrum, suplujeme tiež záchytky,“ zdôraznil. Nemocnica po útoku prijala mimoriadne opatrenia.

„Z tejto udalosti sme veľmi smutné, pretože sestry sa snažia pomáhať pacientovi v jeho uzdravení a takéto útoky si nezaslúžia,“ reagovala na incident Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Napadnutým sestrám praje skoré uzdravenie a veľa síl.

Útoky na sestry nie sú ojedinelé

Podľa Lazorovej ide o signál, že práca sestier sa nesmie brať na ľahkú váhu, pretože i ony sú v prvej línii útokov. Upozornila, že zdravotníci majú od tohto roka vyššiu právnu ochranu počas výkonu svojej práce. Za ich napadnutie v čase práce preto hrozí útočníkovi vyšší trest. „Ako ale vidíme, niektorých pacientov neodradí ani toto, mnohí totiž o štatúte chránenej osoby stále nevedia,“ zdôraznila. Nemyslí si, že väčšia právna ochrana ich stopercentne ochráni od útokov. Fyzické útoky na sestry nie sú podľa nej ojedinelé, tie sa ale podľa nej oveľa častejšie stretávajú s verbálnym napadnutím.

Sestry sa už dávnejšie vyjadrili, že na rizikových pracoviskách by prijali možnosť zavolať si ochranku. Viaceré nemocnice už využívajú strážnikov či strážne služby, stále sa nájdu i také, ktoré ich nemajú.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM