Webnoviny - Svet

Dramatický súboj o predposledné miesto v maratóne

WEBNOVINY.SK

Francesc Soulie (vľavo) a Jonas Thor Olsen Foto: AP Photo/Matthias SchraderWHISTLER 1. marca (WEBNOVINY) – Dramatický finiš o predposledné miesto v olympijských pretekoch na 50 km klasickou technikou s hromadným štartom v behu na lyžiach videli diváci vo Whistleri. Francesc Soulie z Andorry v poslednej sekunde predkopol na cieľovej čiare svoju lyžu a predstihol v súboji o konečnú 47. priečku Dána Jonasa Thora Olsena. O výsledkoch rozhodovala napokon cieľová kamera, ktorá určila, že Soulie bol o jednu desatinu sekundy rýchlejší. „S finišom som veľmi spokojný. Mojou prácou je odvádzať až do posledného metra najlepší výkon,“ povedal Soulie, ktorý prišiel do cieľa o takmer 20 minút za víťazným Petterom Northugom z Nórska. Soulie pred štyrmi rokmi nedokončil preteky na 50 km voľne v Turíne a vo Vancouveri nevidel cieľ ani v skiatlone. Na 15 km voľne skončil na 73. mieste a v individuálnom šprinte ho klasifikovali na 56. priečke, keď o pol sekundy zdolal aj Slováka Petra Mlynára. „Som šťastný, že som prišiel do cieľa. Bolo to pre mňa veľmi ťažké,“ tvrdil Soulie, ktorému s voskovaním pomáha francúzsky tím. Na méte 39,2 km mal Andorčan minútový náskok pred Olsenom, ale Dán v závere stratu zmazal a v jednej chvíli ho predstihol. Napokon rozhodla cieľová rovinka. „Finiš bol pre nás nešťastný. Je však skvelé pre divákov, keď vidia boj aj o posledné miesto,“ povedal Olsenov tréner Falk Goepfert.