Druhé mužské semifinále Nadal - Južnyj

Rafael Nadal Foto: SITA/AP NEW YORK 10. septembra (WEBNOVINY) – Druhú semifinálovú dvojicu mužskej dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) vytvorili Španiel Rafael Nadal a Rus Michail Južnyj. V úvodnom štvrtkovom štvrťfinále Južnyj zvíťazil nad Švajčiarom Stanislasom Wawrinkom za 240 minút 3:6, 7:6 (7), 3:6, 6:3, 6:3. Vo štvorhodinovom boji Rus Južnyj nasadený ako dvanásty napokon triumfoval zásluhou neochvejnej bojovnosti a lepšieho fyzického fondu a postupom medzi posledných štyroch si vyrovnal svoje newyorské maximum z roku 2006.

V poslednom štvrťfinálovom súboji potom najvyššie nasadený Rafael Nadal zvíťazil v súboji dvoch ľavákov nad krajanom Fernandom Verdascom za 142 minút 7:5, 6:3, 6:4. V historicky premiérovom španielskom štvrťfinále v histórii Nadal síce prvýkrát na turnaji prehral svoje podanie (hneď v treťom geme I. setu na 1:2), ale od tej chvíle pri tejto výhode už nezaváhal a sám využil štyri z deviatich možností na brejk. Sériu víťazných zápasov na turnajoch elitnej štvorky predĺžil Nadal už na devätnásť, keďže tohto roku triumfoval na parížskej antuke aj wimbledonskej trá­ve.

Svetová mužská jednotka postúpila do svojho tretieho semifinále na US Open v rade a má veľkú šancu doplniť zbierku ôsmich grandslamových titulov o jediný, ktorý mu v nej chýba. Južnyj má proti Nadalovi skóre 4:7 a zdolal ho aj v newyorskom štvrťfinále 2006. Už v stredu vytvorili prvú semifinálovú dvojicu miestny šampión zo sezón 2004 – 2008 Roger Federer a týmto Švajčiarom na ostatných troch ročníkoch zdolaný Srb Novak Djokovič (finále 2007, semifinále 2008 i 2009). Šestnásťnásobný grandslamový víťaz Federer minulý rok v newyorskom finále nestačil na Argentínčana Juana Martina Del Potra, ktorý teraz absentuje po operácii pravého zápästia.

Dvojhra mužov – štvrťfinále: Rafael Nadal (1-Šp.) – Fernando Verdasco (8-Šp.) 7:5, 6:3, 6:4 za 142 minút Michail Južnyj (12-Rus.) – Stanislas Wawrinka (25-Švajč.) 3:6, 7:6 (7), 3:6, 6:3, 6:3 za 240 minút

Semifinálové dvojice: Rafael Nadal (1-Šp.) – Michail Južnyj (12-Rus.) – bilancia: 7:4 Novak Djokovič (3-Srb.) – Roger Federer (2-Švajč.) – bilancia: 5:10