Zo Slovenska

Držte sa na uzde! Za trestné činy spáchané počas núdzového stavu hrozia prísnejšie tresty

Sprísnenie trestov sa týka aj najzávažnejších trestných činov proti ľudskému životu.

Ilustračný obrázok k článku Držte sa na uzde! Za trestné činy spáchané počas núdzového stavu hrozia prísnejšie tresty
Zdroj: unsplash.com

Za trestné činy spáchané v čase núdzového stavu možno uložiť prísnejšie tresty. Polícia na to upozornila na sociálnej sieti.

Výstraha polície

„Pri najčastejšie sa vyskytujúcich trestných činoch, ako je napríklad ublíženie na zdraví, krádež, sprenevera či podvod, je počas trvania núdzového stavu trestná sadzba stanovená na desať až 15 rokov, pri trestnom čine útoku na verejného činiteľa 12 až 20 rokov, pri trestnom čine všeobecného ohrozenia na 20 až 25 rokov,“ vymenúva polícia.

Sprísnenie trestov sa týka aj najzávažnejších trestných činov proti ľudskému životu. „Pri zabití je trestná sadzba stanovená na 12 až 15 rokov, pri trestnom čine vraždy zákon ustanovuje trestnú sadzbu od 25 rokov až doživotie,“ upozornila polícia.

Na Slovensku od štvrtka opäť platí núdzový stav, zatiaľ na 45 dní. Vláda v stredu (30. 9.) schválila návrh premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Núdzový stav bude podľa prijatého uznesenia platiť „dňom 1. októbra 2020 na postihnutom území Slovenskej republiky“. Vláda ho vyhlasuje v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Kritika Smeru

Vláda by mala zrušiť rozhodnutie o núdzovom stave, vyhlásiť ho nanovo s jasnými dôvodmi a uviesť, ktoré ľudské práva sa obmedzujú a ktoré nie.

Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Kritizoval tiež, že počas núdzového stavu platia vyššie sadzby za viaceré trestné činy. Očakáva, že sa k tomu vyjadrí prokuratúra či polícia.

Ak dôjde na protestnom zhromaždení napríklad k potýčkam s políciou, môže sa začať stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa, a podľa Fica hrozí za to počas núdzového stavu trest 12 až 15 rokov alebo doživotie.

Upozorňuje, že môže dôjsť k viacerým situáciám, ktoré budú viesť k drastickým trestom.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) tvrdí, že vyššie sadzby sú v takýchto situáciách možné pre potrebu zvýšenej spoločenskej ochrany.

„Ale neznamená to, že trestný zákon nepamätá na to, aby nikto nebol neprimerane trestaný,“ povedal s tým, že sudca stále môže korigovať trestnú sadzbu a znížiť ju.

Fico podľa neho nebezpečne zavádza, keď hovorí, že vláda vyhlásila núdzový stav nesprávnym spôsobom a že sa bojí ľudí, preto ich obmedzuje na ľudských právach cez trestný zákon.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM