Šport

Dumoulin suverénnym víťazom časovky, Sagan na 78. priečke

Holandský cyklista Tom Dumoulin ovládol piatkovú 13. etapu Tour de France, ktorou bola časovka jednotlivcov na 37,5 km z Bourg-St-Andéol do La Caverne.

Ilustračný obrázok k článku Dumoulin suverénnym víťazom časovky, Sagan na 78. priečke

Jazdec stajne Giant – Alpecin predviedol dominantnú jazdu a profil s dvomi stúpaniami vrátane toho cieľového zvládol za bezkonkurenčný čas 50:15 min. Druhú priečku obsadil Chris Froome zo Sky, ktorý si výrazne polepšil v boji o žlté tričko. Pred Baukem Mollemom má k dobru 1:47 min, tretí Adam Yates stráca už 2:45.

Slovenský cyklista Peter Sagan sa v piatkovej časovke nenaháňal za pódiovým umiestnením, trať prešiel pohodlným tempom a v konečnom poradí obsadil 78. miesto so stratou 6:17 min. V boji o zelený dres ho nemohol ohroziť ani jeden z dua Mark Cavendish – Marcel Kittel a naďalej má pred prvým menovaným 90-bodový náskok. V celkovej klasifikácii si jazdec Tinkoffu polepšil o dve priečky na 85. pozíciu, za Froomeom zaostáva o 1:42:27 h.

Dumoulin bol po triumfe spokojný, radosť mu pokazil len štvrtkový útok na dav ľudí v Nice. „Na jednej strane som šťastný, no na druhej veľmi smutný z toho, čo sa stalo. Zobudilo som sa ráno do tých strašných správ z Nice. Otázka, či dnes štartovať, bola rozhodne na mieste, no myslím si, že sme sa rozhodli správne. Nemôžeme dovoliť teroristom, aby rozhodovali o našich životoch. Včerajšie udalosti zatienili celý dnešný deň,“ povedal v prvom televíznom rozhovore Dumoulin.

Na pretekárov čakala v piatok 37,5 km trať, na ktorej si museli rozdeliť sily, aby neprepálili už úvodné stúpanie na Bourg-Saint-Andéol. Po zvládnutí kopca nasledoval dlhý rovinatý úsek, následne krátky zjazd a tri kilometre pred cieľom ďalšie stúpanie až do cieľa.

Na štarte časovky chýbali líder FDJ Thibaut Pinot, ktorý musel odstúpiť pre bronchitídu a Simon Gerrans z Oricy pre zranenie. Ešte pred štartom absolvovali všetci pretekári pietnu spomienku minútou ticha za obete nočného útoku v Nice.