Webnoviny - Svet

Dunaj znečistený nie je, situácia sa zlepšila

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Pracovná skupina zriadená Slovenskou inšpekciou životného prostredia, ktorá od utorka pravidelne monitoruje situáciu na Dunaji, skonštatovala, že v Dunaji nie je žiadne znečistenie, ktoré by pochádzalo z utorkovej ekologickej havárie.

Uvádza to Ministerstvo životného prostredia na svojej internetovej stránke. Vychádzala pritom z výsledkov rozboru vzoriek vody z hlavného toku Dunaja. Ani znečistenie z bazéna prístavu Pálenisko sa už nešíri ďalej. To je základom ďalšieho zlepšovania celkového stavu, uvádza sa na stránke MŽP.

Situácia na mieste znečistenia sa počas dnešného dňa citeľne zlepšila. Zatiaľ čo ráno bolo olejovým filmom pokrytých približne 60 percent plochy bazéna prístavu Pálenisko, v ktorom došlo v utorok k úniku nafty, popoludní to bolo už iba 10 až 15 percent plochy.

V bazéne prístavu rovnako aj v nápustnom objekte do Malého Dunaja zostávajú naďalej norné steny, ktoré výrazne prispievajú k zníženiu znečistenia.

Obrazom: Do Dunaja unikli tisíce litrov ropy, hasiči mali pohotovosť

Do Dunaja a Malého Dunaja unikla ropa. Nafta do rieky tiekla približne 18 minút, celkovo do Malého Dunaja a Dunaja uniklo 13 600 litrov nafty, čo predstavuje 13,6 metra kubického. Hasiči vytvorili tri zásahové úseky v bratislavskom prístave a jeden v Zálesí. Hromadnému úniku ropných látok do hlavného toku zabránilo podľa ministra životného prostredia Petra Žigu včasné osadenie norných stien, ktoré izolovali naftu v plavebnom bazéne.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM